Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Fransa'ya sert çıktı

Fransa'nın Suriye'nin kuzey doğusunda bir terör devleti kurmak istediğini, ancak Barış Planı Harekatıyla bu planının suya düşmesiyle çok sinirlendiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Onlardan neden izin alınmadığı gibi küstahça bir tavra büründüler. Hemen yanı başında terörle mücadele ederken, Fransa'dan izin mi ya da görüş mü alacaktık? Daha sonrada Libya'da darbeci Hafter'e destek verdiler. Bu onlar için çok büyük bir hataydı. Trablus'u kısa bir süre içerisinde ele geçireceklerine inanmışlardı. Çıkarları olabilir, bunu anlayabiliriz, ama sahada işler onların umduğu gibi gitmedi. Denge değişti, Hafter yenilince de Macron histerik bir hale büründü. Ne yapacağını bilemedi. Sonrada Doğu Akdeniz'de bulunan gemilerimizin kendi gemilerini taciz ettiğini söyledi. Bunu belgeleyemediği için de rezil oldu. Biz ise böyle bir tacizin gerçekleşmediğini belgeledik." şeklinde konuştu.

Fransa'nın Özür Dilemesi Lazım

Fransa'nın net bir şekilde Türkiye'den özür dilemesi gerektiğine değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Lübnan'a gidiyor, Türkiye'yi karalıyorlar. Lübnan'ı arka bahçeleri olarak algılıyorlar. Biz Lübnan'a yardımlarımızla, önerilerimizle, ilişkilerimizi geliştirmek için gidiyoruz. İnsani yardımların yeniden inşa edilebilmesi için öneriler sunuyoruz. Zor bir süreçte yardım elimizi uzatıyoruz. Macron ise sömürgeci tavrıyla gidiyor. Ülkedeki Cumhurbaşkanı dahil herkesi, yönetimi ve insanları aşağılıyor. Herkese tepeden baktığı gibi bir taraftan da 'Türkiye'ye dikkat edin, burada çıkarları var.' diyor. Türkiye, gittiği her yere kazan kazan anlayışıyla gidiyor." dedi.  

Fransa Gittiği Her Yeri Sömürüyor

Fransa'nın bugüne kadar gittiği her yeri sömürdüğünü, bitirdiğini ve tükettiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Bunun en son örneği Haiti'de görüldü. En az gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman önemli bir kısmının Fransa'nın eski sömürgesi olduğu görülüyor. Buna Afrika'da dahildir. Bizim hedefimiz ise oraları ihya etmek. Fransa ise bu durumdan rahatsız. Biz, onların rahatsız olup olmadığını dikkate almıyoruz. Dünyanın her yerinde ilişkilerimizi 'kazan kazan' anlayışıyla sürdürmeye çalışıyoruz. Macron ise ne yapacağını şaşırmış bir halde. Biz, NATO'ya üye iki ülkeyiz. Suriye konusunda Barış Planı Harekatı'na kadar fikirdaştık." ifadelerine yer verdi.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5216329/disisleri-bakani-cavusoglu-fransaya-sert-cikti