Fransa'ya Salyangoz ve Kurbağa İhracatı Yüzde 35 Arttı

Fransa’nın ev sahipliğinde düzenlenen EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye’den yapılan salyangoz, gümüş balığı, kurbağa gibi ürünlerin ihracatını arttırdı. Ev sahibi Fransa’ya gelen birçok taraftarın Avrupa kıtasından olması ve bu ürünlerin tüketiminin bu ülkelerde yaygın olması ihracatı katladı.

Kocaman Balıkçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, yaptığı açıklamada, Türkiye'de tüketilmeyen bazı deniz ürünlerinin önemli ihracatçısı konumunda olduklarını söyledi.

KIZARTIP CİPS GİBİ TÜKETİYORLAR

İhracatı yılda 2 bin tonu bulan göl gümüşü balığının, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde kızartılıp cips gibi tüketildiğini dile getiren Kocaman, dış satımını yaptıkları bu çeşitli ürünlerin en önemli pazarlarından birinin Fransa olduğunu aktardı.

İHRACAT YÜZDE 35 ARTTI

Fransa'ya nisandan bu yana gönderdikleri işlenmiş salyangoz, kurbağa ve göl gümüşü balığının, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 35 arttığına dikkati çeken Kocaman, şöyle devam etti:

"Avrupa Futbol Şampiyonası'nın, en önemli pazarlarımızdan biri olan Fransa'da yapılması, genelde ara sıcak, atıştırmalık ve meze tarzı pratik ürünler satışlarını artırdı. Fransa'ya olan ihracatımıza baktığımızda özellikle nisan ayından itibaren ciddi bir artış görüyoruz. Bunun da Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Fransa'da yapılıyor olmasından kaynaklandığını görüyoruz. Müşterilerimiz de bunu ifade ediyorlar. Neler bu ürünler? Öncelikle, Fransa'ya gelen turistlerin olmazsa olmazı tereyağlı salyangoz. Herkes bunu Fransa ürünü biliyor ama Türk ürünüdür. Gene kurbağamız da Fransız mutfağının vazgeçilmezleri. Bunlarda da tüketim ciddi şekilde artış gösterdi."

“FRANSA’DA DÜZENLENMESİNİN TÜRKİYE’YE ARTISI”

Kocaman, göl gümüşü balığı ve diğer deniz ürünü ihracatında da artışlar olduğunu belirterek, "Bunun da Türkiye'deki su ürünleri sektörüne, Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Fransa'da olmasının bir artısı olarak görüyoruz." diye konuştu.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5218216/fransaya-salyangoz-ve-kurbaga-ihracati-yuzde-35-artti