Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan son dakika Doğu Akdeniz açıklaması

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimle ilgili son dakika açıklamalarında bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Doğu Akdeniz'deki tek hedefimiz hakkımızı savunmak. NATO arabuluculuğu hususunda yalan söyleyen Yunanistan, diyalogdan yana olmadığını bir kez daha ortaya koymuştur." ifadelerine yer verdi.

NATO'nun Girişimde Bulunması Doğal

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimle ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Doğu Akdeniz'de faaliyetlerimizi yürütürken Akdeniz etrafında bulunan ülkelerle işbirliğine gidebileceğimizi dile getirdik. Bu işbirliği gerçekleşmediğinden dolayı da kendi faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye ve Yunanistan, NATO üyesi olan iki ülke olduğundan NATO'nun gerilimi azaltmak için girişimde bulunması çok doğal. Brüksel'de bir girişimde bulunan NATO Genel Sekreteri, bazı tekliflerde bulundu. Bir çatışmanın önüne geçebilmek için teknik düzeyde Yunanistan ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu görüşmelerin başlaması için görüşümüzü sordu. Biz her zaman görüşme taraftarıyız." ifadelerini kullandık.   

Yalan Söyleyen Yunanistan

NATO Genel Sekreteri'nin Yunanistan'a da görüşünü sorduğunu ve Yunanistan'ında 'Olur' yanıtını verdikten sonra NATO'nun açıklama yaptığını dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan'ın NATO Genel Sekreteri'ni yalanlamasına biz şaşırmadık. Yalan söyleyen taraf NATO Genel Sekreteri değil, Yunanistan'ın kendisi. Yunanistan, AB'nin desteğiyle de diplomasiden taraf değil. AB'nin desteğinin koşulsuz olduğunu düşünüyorduk. Ama son zamanlarda o iş biraz değişti. Yunanistan'ın NATO'yu yalancı çıkarması gerçekten ibretlik bir durum. Önce 'Olur' yanıtını verse de sonra böyle bir şey demediğini söyledi. Yunanistan haksız olduğunun farkında. Bunu duymaya da başladı." dedi.  

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5219301/disisleri-bakani-mevlut-cavusoglundan-son-dakika-dogu-akdeniz-aciklamasi