Balkabağı içindeki vitaminlerle tam bir şifa deposu

Kış aylarında tüketilen balkabağı içinde bulunan vitaminlerle tam bir şifa deposu. Çorba ve tatlı olmak üzere birçok yemekte yerini alan balkabağının sağlıda birçok faydası bulunuyor. İçerisinde bulundurduğu A vitamini, B vitamini, C vitamini kaynağı olan ve çok iyi bir beta karoten, kalsiyum, lif, fosfor, potasyum, magnezyum ve demir içeren balkabağı kış aylarında hastalıklardan korunmak içinde birebir.

Balkabağının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz balkabağının faydalarını sıraladı. A vitaminin en iyi kaynaklarından biri olan balkabağının büyüme, üreme, görme, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, epitel doku yapımında çok büyük bir rol oynadığını söyleyen Yavuz, balkabağının içerisinde bulunan karotenoid formların antioksidan gibi çalışarak çeşitli kanser türleri ve yaşlanmaya bağlı hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiğini belirtti. Özellikle içinde bulundurduğu C vitamininin insan vücudunun savunma mekanizmasında görevli olduğunu ve beyaz kan hücrelerinin artmasında yardımcı olduğunu söyledi.

Balkabağının Yaklaşık Yüzde 90’ı Su

Balkabağının yaklaşık yüzde 90’ının su olduğunu aktaran Uzman Ayşegül Yavuz, içindeki lif oranının da oldukça zengin olduğunu bu sebepten uzun süre tokluk hissi vererek kan şekerini dengelediğinin altını çizdi. 100 gram balkabağının yaklaşık 26 kalori ve 6 gram karbonhidrat içerdiğini söyleyen Yavuz, kabızlık ve şişkinlik gibi problemler yaşayan kişilerin balkabağını tüketerek bağırsak hareketini düzenleyerek bu problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabileceklerini belirtti. Balkabağının faydalarından bahseden Ayşegül Yavuz, ülkemizde bu sebzenin genellikle tatlı olarak tüketildiğine dikkat çekerek pişirirken az miktarda şeker kullanılmasının sağlıklı olduğunun altını çizdi.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5220558/balkabagi-icindeki-vitaminlerle-tam-bir-sifa-deposu