Çocukluk Döneminde Yas Süreci

Burcu BAYSAL
Burcu BAYSAL

  “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” (Biz Allah'a aidiz ve sonunda O'na döneceğiz)  sırrıyla yetiştirebilmek çocukları…

        Her gün ebedi aleme onca sevkiyat olduğunu bildiğimiz halde Soma’da yaşanan maden kazası daha bir titretti gönüllerimizi. Ne olmuştu o gün, neden olmuştu? Olayın sebepleri üzerinde yorumlar yapan programlara takılıp kaldık;  ‘ateş düştüğü yeri yakar’ anlayışıyla içimizi rahatlatmaya çalıştık belki günlerce.  “Ateş düştüğü yeri yakar.” Bu söz değil midir yıllardır bir felaketle ya da ölümle karşılaştığımızda hemen dilimize yerleştirdiğimiz. Belki de bu söz bizleri bencil, duygularında samimiyetsiz bir toplum haline getirdi ve bu söz yüzünden insanların acılarını hissetme yetimizi kaybettik. Oysaki bu elim kaza sonrasında ateş düştüğü yeri değil hepimizin yüreğine dokunmalıydı. Oradaki insanların sorunlarına, oradaki yetim kalan evlatlarımızın acılarına ortak olmalıydık her an. Olayın gelişimi, sebebi, süreci ile ilgili yazılacak çok şey, söylenecek çok söz var muhakkak; bunu işin uzmanlarına bırakarak insan olarak ölüm gerçeğini nasıl anlamamız; çocuklarımıza nasıl anlatmamız gerektiğine değinelim.

         Kainatın kitabında, ‘Her canlı, ölümü tadacaktır.’ buyruluyor. (Enbiya,35). Bu da gösteriyor ki ölüm gerçeği ile her an iç içeyiz.  Ama bunu ne kadar bilirsek bilelim tanık olduğumuz her bir ölüm bize göre ansızın gelir ve yüreklerimizi alt üst eder. Belki de o an hepimiz kendi ölümümüzü tasavvur ederiz ve tüm bedenimizi bir ürperti sarar. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki ölüm bir son değil bir başlangıçtır, bir ayrılık değil ebedi bir aleme, ebedi bir saadete tebdili mekandır. Nasıl ki anne karnından dünyaya gelen bebek ayrılıktan ağlar; dünya misafirhanesinden ebedi hayata geçenler için de hep bir ağıt hep bir hüzün yaşanır. Bu nokta da ahiret inancının sosyal hayatta gençlere, çocuklara etkilerine değinmek gerekir.

     Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) “Kalp üzülür, göz yaşarır. Fakat Rabb’imizi kızdıracak bir söz de söylemeyiz. Şüphesiz biz O’ndan geldik ve şüphesiz O’na döneceğiz.” sözleri yüreklerimizi ferahlatıyor. Bizleri bizden daha çok düşünen, her şeyin en doğrusunu bilen, merhametlilerin en merhametlisi Rabbimizi tanıdıktan ve ahiret yolculuğunda yanımıza almamız gereken şeyleri bildikten sonra ölümün gülen yüzünü görebilir ve ebedi bir hayata adım atabiliriz.

- Canlı Haber, Burcu BAYSAL tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5220985/burcu-baysal/cocukluk-doneminde-yas-sureci