Cumhurbaşkanı Erdoğan İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanmasına izin vermedi

Genelkurmay başkanı eski başkanı İlker Başbuğ'un Yüce Divan’da yargılanması 31 Ekim perşembe günü yapılacaktı. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veto etti. Cumhurbaşkanın izin vermemesi üzerine İlker Başbuğ Yüce Divan’da yargılanmayacak.

Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı göndermişti

Anayasa Mahkemesi genel kurulu yargılamayı Yüce Divan sıfatıyla bugün yapacaktım. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi 2017 yılının Temmuz ayında İlker Başbuğ'un dosyasını ayırmış ve Anayasa Mahkemesi'ne göndermişti. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçe olarak Yargıtay’ın bozma ilamında açıkça vurgulanan mahkemenin görevsiz olduğu kararını göstererek, dosyada yapılacak bütün tartışmaların ve gerekirse delillerin değerlendirilmesi en yüksek görevli mahkeme tarafından yapılmasının daha uygun olacağını bozma ilamında da açıkça bunun belirtildiğini ifade etmişti.

Görevli mahkeme en doğru kararı verecektir

Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararın da beraat kararı verilip verilmeyeceğini değerlendirilmesini bile yüksek görevli mahkeme tarafından yapılmasının yerinde olacağını vurgulayarak, görevli olmayan mahkemeler tarafından yapılan işlemlerin hükümsüz olduğunu ve bu nedenle olası bir beraat kararının da yüksek görevli mahkeme tarafından verilmesinin en doğru sonuç olacağını ifade etmişti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5221265/cumhurbaskani-erdogan-ilker-basbugun-yuce-divanda-yargilanmasina-izin-vermedi