Karatay hocanın koronadan koruyor dediği üründe satış patlaması

Prof. Dr. Canan Karatay’ın koronavirüs ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, ev yoğurdu ve ev turşusu tüketin demesi üzerine Eskişehir’de turşu satışlarında patlama yaşandı. Karatay hocanın yaptığı açıklama sonrasında özellikle lahana turşusunda büyük talep yaşandığı öğrenildi.

Turşu Koronavirüse Karşı Turşuyu Önerdi

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Çin’de ortaya çıkan ve herkesin korkulu rüyası haline gelen koronavirüs ve kışlık hastalıklardan korunmak için turşunun iyi bir tercih olacağını söyledi. Canan Karatay’dan gelen bu açıklama sonrasında turşu satışlarında büyük patlama yaşandı.

Lahana Turşusu ve Turşu Suyuna Büyük Talep

Eskişehir’de turşu satışlarında büyük yükselme olduğunu söyleyen esnaf, vatandaşların özellikle lahana turşusu ve turşu suyunu daha çok talep ettiğini bu durumda Canan Karatay’ın koronavirüsle ilgili yaptığı açıklamanın da etkili olduğunu söyledi. Uzmanlardan gelen açıklamalarda lahana turşusunun faydalarıyla ilgili birçok bilgilendirme olmasından dolayı vatandaşın lahana turşusuna talebinin daha fazla olduğunu söyleyen esnaf, lahana turşusunun karaciğerdeki yağlanmayı önlediğini, şekeri düzenlediğini belirtti.

Satış Patlaması Yaşandı

Turşu suyu satışlarının yazın çok daha fazla olduğunu söyleyen esnaf, kışın günde 150-200 bardak turşu suyu sattıkları zamanlar olduğunu ancak Karatay’dan gelen koronavirüs açıklamasının ardından bu rakamın ikiye katlandığını belirtti. Lahana turşusunda da satış patlaması yaşandığını söyleyen esnaf, günde yaklaşık 20 kilo satılan turşu satışının şimdi ikiye katlandığı aktarıldı.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5221887/karatay-hocanin-koronadan-koruyor-dedigi-urunde-satis-patlamasi