Son Dakika: Almanya Türkiye’ye Uyguladığı 4 il için seyahat yasağını kaldırdı.

Son Dakika: Almanya, Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 4 il için uyguladığı yasağı kaldırdı. Türkiye’ye uyguladığı seyahat uygulamasındaki iller Aydın, Antalya, İzmir, Muğla için kaldırdı. Almanya Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamasını bazı iller için kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, 4 Ağustos tarihi itibari ile İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın’a muafiyet tanınacağını bildirdi. Almanya bu bölgelere yapmış olduğu açıklama ile yeşil ışık yaktı.

Test Sonucu Pozitif Olan Karantinada Kalacak

Verilen bilgilere göre, Kişilerin Almanya’ya dönmeden 48 saat önce PCR testi yapılacağı belirtildi. Test sonucu pozitif çıkan kişilerin Türkiye’de karantinada kalacağı belirlendi.

Test Zorunlu Olacak

Türk hükümeti tarafından belirlenen turizm ve hijyen tasarısına sıkı şekilde bağlı kalınması şartı ile seyahat uyarısının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, tasarının tatilcilerinin Almanya’ya dönmeden 48 saat önce PCR testi yapılacağı bilgisi verildi. Türkiye’ye yönelik seyahat uygulamasının kaldıracağı Dış İşleri Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın yoğun çaba sarf ettiği söylendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçen ay başkent Berlin’de mevkidaşlarıyla görüşme yapmıştı.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Seyahat Kısıtlanması Verilmemişti

Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Yunanistan, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Malta, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çekya, Macaristan ve Güney Kıbrıs ile İzlanda, Lichtenstein, Norveç, İsviçre, İngiltere, Kuzey İrlanda, Andorra, Monaka, San Marino, ve Vatikan haricindeki ülkelere seyahat uyarısını seyahat uyarısı 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5222843/son-dakika-almanya-turkiyeye-uyguladigi-4-il-icin-seyahat-yasagini-kaldirdi