Kenevire Talep Patladı Kilosu Bin Liraya Yükseldi

Endüstriyel kenevir pazarının 2025 yılında Dünya üzerinde 1 milyar dolara çıkması beklenirken pazarda yer almak isteyen Türkiye bu doğrultuda çalışmalarına başladı. Uzun yıllardan beri Türkiye'de ekimi yasak olan kenevir tekstilden otomobil sektörüne geniş bir alanda kullanılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla kenevir üretimine ilişkin tarımsal politikalar hız kazandı.

Talepler Patlama Yapacak

Devlet tarafından kenevirin teşvik edilmesi ile birlikte 19 ilde talep patlaması yaşandı. Antalya, Amasya, Burdur, Bartın, virgül, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Rize, Ordu, Samsun, Sinop, Uşak, Tokat Zonguldak ve Yozgatlı tarla talepleri dikkat çekti.

Tohum Fiyatı 1000 Liraya Ulaştı

Kenevir üretiminin devlet desteği ile yasal hale gelmesinin ardından 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı bir anda bin liraya kadar yükseldi. 1 dekar alanda 700 lira kâr bıraktığı öğrenilen kenevir üretimi için eğitimler de hız kazandı. Kenevir üretmek isteyen üreticilere nasıl yetiştirileceği konusunda bilgiler verilirken Karabük'ün Eflani ilçesinde üreticilere kenevir yetiştiriciliği eğitimi verildi.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5223533/kenevire-talep-patladi-kilosu-bin-liraya-yukseldi