Meteoroloji toz taşınımı ve çamur yağışı ile ilgili vatandaşları uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre birçok şehrimizde bir doğa olayı olan toz taşınımı olayı görülecek. Toz taşınımı ile ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan meteoroloji, Cuma günü Akdeniz Bölgesi’nde, Cumartesi günü ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çamur yağışı olacağını bildirdi.

Hava Kalitesinde Düşüş Olacak

Birçok şehrimize toz taşınımı olacağından vatandaşların tedbirli olması gerektiğini ifade eden meteoroloji, yağış alan bölgelerde hava kalitesinde düşüş olacağı ve görüş mesafesinin azalacağı uyarısında da bulunarak vatandaşları uyardı.

Toz Taşınımı Bu Gece Başlayacak

Ülkemizin güney kesimlerinden bu gece saatlerinden başlayarak yarın akşam saatlerine kadar sürecek olan toz taşınımı hadisesi Doğu Akdeniz kıyılarında yer alan Mersin, Hatay, Osmaniye ve Adana illerinde etkili olduktan sonra yarın akşam saatlerinden itibaren Cumartesi günü öğlen saatlerine kadar da Güneydoğu Anadolu bölgemizde etkili olacak. Toz taşınımından dolayı yağışların çamur şeklinde olması, hava kalitesinin düşmesi ve görüş mesafesinin azalması bekleniyor. Ulaşımda yaşanacak aksamalar ve yaşanabilecek diğer olumsuzluklara karşı vatandaşlarımız dikkatli olmalıdır.

Yağışlar Etkili Olacak

İç ve batı bölgelerde havanın parçalı ve çok bulutlu olması beklenirken, Batı Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun batısı ile Düzce, Zonguldak, Bolu ve Bartın çevrelerinde yağmur ve sağanak yağışlı bir hava bekleniyor. Yağışların Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde, Aydın ve Muğla çevrelerinde ise kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.  

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5223999/meteoroloji-toz-tasinimi-ve-camur-yagisi-ile-ilgili-vatandaslari-uyardi