Yeni Yıla Maden Ocağında Girdiler

Zonguldak'ta, yeni yıla çalışarak giren maden işçileri, yerin metrelerce altında pasta keserek yılbaşını kutladı.

KAZASIZ BELASIZ NİCE SENELERE

Kentteki özel maden işletmelerinde çalışan işçiler, yeni yıla çalışarak girdi. Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'ndeki özel maden ocağında gece vardiyasında çalışan işçiler, yılbaşını yerin metrelerce altında kutladı. Saatler 00.00'a yaklaştığında işe ara veren işçiler, kalaslardan oluşturdukları yer sofrasının etrafında toplandı. İşçiler, Zonguldak'ın yanı sıra Soma ve Ermenek'te ölen maden işçileri için dua ettikten sonra yanlarında getirdikleri üzerinde 'Kazasız belasız nice senelere' yazılı pastayı kesti. Maden işçileri, kömür karası içindeki elleriyle birbirlerine pasta ikram etti. İşçiler, domates, salata, zeytin, peynir, soğan, ekmek ve meyve de bulunan sofrada yemeklerini yedikten sonra aralarında şarkı söyleyip yeni yılı kutladı.

9 yıllık madenci 28 yaşındaki Vural Nalbant, yeni yılı ailelerinden uzak maden ocağında kutladıklarını belirterek, "Şuanda eşimin, çocuğumun, anne ve babamın yanında değiliz. Maden ocağında ekmeğimizin peşine düştük. Ekmeğimiz için yılbaşını maden ocağında kutluyoruz. O yüzden içimiz biraz buruk. Yeni yıldan beklentimiz sağlık, huzur, mutluluk ve bol para. Ayrıca kazasız belasız, hiçbir hata başımıza gelmeden yılımızı güzel geçirmek istiyoruz" dedi.

6 yıllık madenci 27 yaşındaki Fuat Taş ise "İçimiz biraz buruk. Çünkü, maden işçisinin her zaman kaderi böyle. Dışarıda çalışanlar yılbaşını yaşayabilir ama biz madende çalıştığımız için ekmeğimizin peşinde koştuğumuz için yılbaşını yaşayamıyoruz. Şefimiz izin verdi ve yılbaşını maden ocağında böyle kutluyoruz" diye konuştu. İşçiler, daha sonra çalışmaya devam etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5224094/yeni-yila-maden-ocaginda-girdiler