HDP 2. Olağan Kongresi'nde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Eş Genel Başkan Seçildiler

HDP 2. Olağan Kongresi, Ankara'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrenin sloganı; "Yerel demokrasi, Demokratik Cumhuriyet'ti.''​ Kongre için geniş güvenlik önlemleri alındı. Spor salonuna çıkan sokaklar trafiğe kapatıldı, salona giriş için polislerin yanı sıra 2 farklı noktada HDP görevlileri ayrıntılı arama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaklaşık bir saat süren bir konuşma yaptı.

"TÜRKİYE'NİN FELAKETİ HEPİMİZİN FELAKETİ OLUR"

Öz yönetim ve özerkliğin, barikat veya hendekle ilgisi olmadığını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Normal bir şey de değil. Bizim savunduğumuz sistemde her yerde hendek ve barikat olacak diye bir şey yok. Biz, barikat, hendek veya ona yönelen orantısız devlet şiddetini normal görmüyoruz. Biz, bu sorunun ortaya çıkmasına yol açan ana soruna bakmamız gerektiğini söylüyoruz. Onu anlarsak diyalog ve müzakere ile bunları çözmek çok kolaydır. Hükümet ise bu mevcut durumu ortadan kaldırmak için 'Ev ev temizlik yapacağım' diyor. Mevcut durumun kamu güvenliğini tehdit ettiğini düşünüyorsanız gelin o zaman diyalog ve müzakere kanalını konuşalım. Türkiye bizim ortak vatanımız. Türkiye'nin felaketi hepimizin felaketi olur. Bu felakete sürüklenmeyi durduracak biricik şey demokrasimizi güçlendirmektir."

''KADER DEĞİL''

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, "Türkiye halklarına dayatılan yönetim biçimi bir yazgı değildir, kader değildir. Bizler değişimin gücüne inananlar olarak Türkiye'nin ve Türkiye halklarının bu despotik rejime bir tutsak haline getirilmemesi için mücadele ediyoruz" dedi.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın dışında eş genel başkan adayının çıkmadığı kongrede iki isim aynı göreve yeniden seçildi.

AK PARTİ VE MHP, KONGREYE DAVET EDİLMEDİ

Kongre salonunda sadece Türk bayrağı ve HDP bayrağına yer verildi. Kongreye AK Parti ve MHP temsilcileri davet edilmedi. CHP adına kongreyi, genel başkan yardımcısı Bülent Tezcan takip etti.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5224224/hdp-2-olagan-kongresinde-selahattin-demirtas-ve-figen-yuksekdag-es-genel-baskan-secildiler