Son dakika! Cumhurbaşkanı tüm Türkiye'nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı, önceki açıklamasında, "İnşallah cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Şu anda bu müjdenin hayalleri ve rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi milletimize vermek suretiyle Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum" ifadelerini kullanmış ve tüm Türkiye'de büyük bir merak uyandırmıştı.

Tarihimizin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Aziz milletim, evet sevincimizi hep birlikte yaşamak için müjdemizi paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Fatih, Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti. Yeni doğalgaz keşifleri kuvvetle muhtemel. Bu rezerv sadece bir parçasıdır. Devamı da en kısa sürede inşallah gelecektir. Hedefimiz 2023'te Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Bu gaz miktarı Türkiye'nin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak kapasitede.

Yeni keşiflerin olacağını işaret ediyor

Cumhurbaşkanı konuşmasının devamında şunları söyledi; ''İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Karadeniz'e uğurladığımız Fatih Sondaj gemimiz hepimizi gururlandırdı. Daha önce Tuna1 diye adlandırılan bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen veriler aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek".

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5224420/son-dakika-cumhurbaskani-tum-turkiyenin-merakla-bekledigi-mujdeyi-acikladi