Balıkesir'de peş peşe yaşanan depremlerin ardından deprem uzmanından uyarı

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Balıkesir'de dün akşam yaşanan depremlerin ardından açıklamalar yaptı. Depremin merkez üssünün çok saçılmış olduğunu belirten Ersoy, büyük deprem beklentisi olmadığını söyledi.

Büyük bir deprem beklentim yok

Balıkesir'de depremlerin meydana geldiği İkizcetepeler Barajı civarında aktif fay zonları görünmediğini belirten Ersoy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada büyük bir deprem beklentisi olmadığını söyledi.

Barajlarda yapay deprem oluşturabilir

Balıkesir'de yaşanan depremlerin teorik olarak magma kökenli bir aktivite olduğunu söyleyen Ersoy küçük depremlerle devam edebileceğini fakat büyük deprem gelmeyeceğini dile getirdi. Teorik bilgi olarak bazen barajlarında yapay deprem oluşturabileceğini söyleyen Ersoy, ama barajın büyük olmadığını o nedenle bundan emin olmanın zor olduğunu ifade etti.

Girit depremi korkuttu

Twitter hesabından Girit'te meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremle ilgili de konuşan Ersoy, büyük depremleri önceden söylemenin mümkün olmadığını fakat Girit çevresinde yaşanan depremlerin kendisine her zaman korkuttuğunu ifade etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5225499/balikesirde-pes-pese-yasanan-depremlerin-ardindan-deprem-uzmanindan-uyari