​Yüksek Askeri Şura Toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında Yapıldı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. YAŞ üyeleri ilk olarak Başbakan Davutoğlu başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan toplantı 3,5 saat sürdü. Davutoğlu YAŞ üyeleri onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek.

3 GÜN SÜRECEK

3 gün sürecek toplantıda terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrılacak personel ve TSK'yı ilgilendiren diğer konular görüşülecek.

TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER

Davutoğlu'nun başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakan Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Abdullah Atay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Ege Ordusu Komutanı Galip Mendi, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele katıldı.

ERDOĞAN YAŞ ÜYELERİYLE YEMEK YEDİ

Toplantının ilk bölümü yaklaşık bir saat sürdü. YAŞ üyeleri, toplantının ilk bölümünün ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti. Erdoğan'ın, YAŞ üyelerine verdiği öğle yemeği saat 13.00'te başladı. Geçmiş yıllarda cumhurbaşkanları, üyelere genellikle YAŞ toplantısının son günü akşam yemeği verdi. 11 Cumhurbaşkanı Gül de, geçen yıl toplantının son günü üyelere Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle iftar yemeği vermişti. Başbakan Davutoğlu da, Çankaya Köşkü'nde saat 20.00'de YAŞ üyelerine akşam yemeği verecek.

NECDET ÖZEL EMEKLİYE AYRILACAK

Genelkurmay Başkanı Özel ile Jandarma Genel Komutanı Abdullah Atay, 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak. Özel'in yerine Orgeneral Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanması bekleniyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk'ün görev süreleri 30 Ağustos tarihi itibariyle sona erecek. Ancak bu iki komutanın görev sürelerinin bir yıl uzatılması konusu şurada değerlendirilecek.

25 DAKİKALIK ÖZEL GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Orgeneral Özel üçlü bir görüşme yaptı. 25 dakika süren üçlü görüşmede; deniz ile hava kuvvetleri komutanlarının görev sürelerinin uzatılması ve kara kuvvetleri komutanlığına yapılacak atama konularının ele alındığı yorumları yapıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılacak atama için; Orgeneral Galip Mendi, Orgeneral Zeki Salih Çolak ve Orgeneral Yaşar Güler'in adları geçiyor.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5225758/yuksek-askeri-sura-toplantisi-basbakan-ahmet-davutoglu-baskanliginda-yapildi