Tüketici Güven Endeksi Yükseldi

Tüketici güven endeksi, Mart ayında geçen aya göre yüzde 5 arttı.

Şubat ayında 69,2 olan endeks Mart ayında 72,7 değerine yükseldi.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Şubat ayında 22 olan endeks, Mart ayında 24,1 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ DE YÜKSELDİ

Şubat ayında 90,4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 6,1 oranında artarak, Mart ayında 95,9 oldu. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,9 oranında artarak, Mart ayında 79,5 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalıştan kaynaklandı.

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında arttı. Şubat ayında 88,8 olan endeks değeri Mart ayında 91,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5227032/tuketici-guven-endeksi-yukseldi