Hükümet Bireysel Emeklilik Sisteminde Yeni Düzenlemeye Gidiyor

BES'e katılımı sağlamak için çeşitli düzenlemeler yapan hükümet ‘orta gelir grubunun’ sistemde daha uzun süre kalmasını hedefliyor. Yapılacak yeni düzenleme ile BES’te belli süre kalanlardan ayrıldıklarında kesinti olmayacak.

Hükümet Bireysel Emeklilik Sitemi’ne katılımı arttırmak için yeni düzenlemeye gidiyor. Yapılacak düzenleme ile sistemde belli bir süre kalanlardan ayrıldıklarında kesinti yapılmayacak.

Hükümetin hedef kitle olarak belirlediği ‘orta gelir grubu’nun sitemde daha uzun süre kalması için ilave teşvikler verilirken, hükümet, parasını çekmeyip sistemde kalarak emekliliği bekleyenlere vergi desteği sağlayacak. 

Sistemden çıkışın maliyeti düşecek, stopaj kesintisi yapılmayacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bireysel emeklilik sisteminin zorunlu bir sistem olmadığını belirterek, "İsteyen sistemden ayrılabilecek. Belli süre dokunulmaması karşılığında devlet katkı verecek. Katkı oranı süreye göre belirlenecek" dedi.

SİSTEMDE 3 YILDAN AZ KALANLAR..

Bireysel emeklilik sisteminin kesinti oranları uluslararası düzeye yaklaştırılıyor. Türkiye'de uygulanan sisteme göre, ödenen katkı paylarının yüzde 25'ini katılımcı hesabına devlet yatırıyor. Vatandaşın BES'e yatırdığı her 100 lira için devlet de 25 lira katkı payı yatırıyor. Üç yıldan az kalıp ayrılanlar yüzde 25'lik devlet katkısı kısmını sistemde bırakmak zorunda kalıyor.

SİSTEMDEN ÇIKIŞ MALİYETİ DÜŞÜRÜLÜYOR

Yeni düzenlemeyle sistemden çıkışın maliyeti düşürülecek. Sistemden çıkışın zor olduğunu gördüğü için dâhil olma konusunda vatandaşın tereddütleri giderilecek. Hazine, emeklilik şirketleri birlikte kesintilerle ilgili yeni seçenekler sunacak. İflas, ölüm, doğal afetler, sosyal patlamalar, mal varlığına el konulması, ekonomik krizler gibi durumlarda sistemden çıkacak olanlardan stopaj kesintisi yapılmayacak.

ASGARİ ÜCRETLİDEN KESİNTİ YOK

Sendikalar, BES'e asgari ücretlinin otomatik katılımına 100 lira kesinti yapılacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor. Ancak hükümetin yaptığı çalışmada hedef kitle asgari ücretli değil orta gelir grubu. Sistemde uzun süre kalıp, emekliliğe yönelik destekler sağlanacak. Otomatik katılıma da ek teşvikler verilecek. Yapılan çalışmayla geniş kitlelerin dâhil olup, sistemde uzun süre kalmasını sağlayacak bir mekanizma oluşturuluyor. Sistemde kalma süresine ilişkin 4-6 ay olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Mevcut çalışmada 6 aylık süre ön plana çıkarken, asgari ücretliye de hiçbir yük getirmemesi öngörülüyor.

SİSTEM ZORUNLU OLMAYACAK

Bireysel emeklilik sistemi zorunlu bir sistem olmayacak. Ödenen primler karşılığında katılımcılara belirli koşulların sağlanması durumunda peşin ödeme yapılacak, aylık bağlanacak. Sistemden çıkanın anaparasında kesinti yapılmıyor. Örneğin her ay 100 lira yatırarak sisteme dâhil olmak istiyorsunuz. Dört ay sonra maddi sıkıntınız söz konusu oldu ve paranızı çekmek istediğinizde parayı kesintisiz alabiliyorsunuz. Ancak bu sürede her ay için hak edilen yüzde 25'lik devlet katkısı ise alınamıyor. Bundan yararlanmak için sistemde durulması gereken süreler bulunuyor. Üç yıldan az kalanlar devlet katkısı alamıyor.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5227053/hukumet-bireysel-emeklilik-sisteminde-yeni-duzenlemeye-gidiyor