TBMM Başkanlığı’na sürpriz aday! Üçüncü aday herkesi şaşırttı

7 Temmuz Salı günü yapılacak olan seçimle TBMM Başkanı belli olacak. Başkanlık için AK Parti’den Mustafa Şentop, CHP’den ise Haluk Koç’un adaylığı açıklanmıştı. Üçüncü aday ise herkesi şaşırttı. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM Başkan adaylığını açıkladı. İşte detaylar…

TBMM Başkan Adayları Kimler?

7 Temmuz Salı günü TBMM Genel Kurulu, yeni TBMM Başkanı’nı seçmek için toplanacak. TBMM Başkan adaylığı için AK Parti geçtiğimiz haftalarda yeniden Mustafa Şentop’u aday göstermişti. CHP ise Meclis Başkanı adayı için Ankara Milletvekili Haluk Koç’u aday gösterdi. Bugün Başkanlık için yeni bir isim daha adaylığını açıkladı. TBMM Başkanlığı’nın üçüncü adayı ise Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş oldu.

Seçim Nasıl Yapılacak?

TBMM Başkanlığı için Anayasa hükümlerine göre bir yasama dönemi için iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçimde görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise o yasama döneminin sonuna kadar devam ediyor. 7 Temmuz 2020 Salı günü gerçekleştirilecek TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk ve ikinci turda 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy toplanması gerekecek. Eğer üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan aday için dördüncü oylama gerçekleştirilecek. Dördüncü oylamada en fazla oyu alan aday TBMM Başkanı seçilecek.

Erkan Baş Kimdir?

TBMM Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, ilk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesin Bilim Tarihi Bölümü’nde tamamladı. Türkiye Komünist Partisi’nde pek çok görev ve sorumluluklar üstlenen Baş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5228121/tbmm-baskanligina-surpriz-aday-ucuncu-aday-herkesi-sasirtti