Gıdada kolonya skandalı

Gıdada kolonya skandalı bu kadar da olmaz dedirtti. Sırf zarar etmemek için vatandaşın sağlığını ciddi şekilde riske atanların son taktiği kolonya, ‘kime güveneceğiz?’ sorusunu akla getirdi. Son kullanma tarihi geçen ürünlerin son kullanma tarihlerini kolonya ile silen sahtekarlar, vatandaşlara bayat ürünleri tükettirerek toplum sağlığıyla oynuyorlar.

Skandalı Tüketici Şikayeti Gün Yüzüne Çıkardı

Taklit ve tagşiş listesinin Tarım Bakanlığı tarafından açıkça yayınlanmasına rağmen gıda hilekarları, hilelerinden vazgeçmiyor. Bu durumda gıdada sakandal üstüne skandal yaşanmasına neden oluyor. Gıdada yaşanan son skandal ise ürünlerin üzerindeki raf ömrünü belirten son tüketim tarihi oldu. Bir takım gıda şirketleri ve marketler tarafından son kullanma tarihi geçen ürünlerin tarihleri kolonya, aseton veya alkol ile silindikten sonra yeniden rafa yerleştiriliyor. Vatandaş ise aslında raf ömrü bitmiş olan bayat ürünleri, son kullanma tarihi tahrip edildiğinden dolayı anlamayarak alıp tüketiyor. Gıda sektöründeki bu skandal olayı ise dikkatli bir tüketicinin, bir internet sitesine yaptığı şikayet gün yüzüne çıkardı. Tüketicinin yaptığı şikayette ülkemizin en büyük süt ürünleri firmaları arasında yer alan bir firma tarafından üretilen kaşar peynirlerinin, bir market zinciri tarafından son kullanma tarihleri silindikten sonra tekrar rafa konularak satıldığı iddia edildi. Söz konusu firma ise şikayetle ilgili inceleme başlattı.

Market Çalışanıda İtiraf Etti

İddiaların hedefindeki market zincirinde çalışan bir görevlide yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sırf zararlarını kazanca çevirmek uğruna kolonya ile son kullanma tarihlerini bizlere tahrip ettirdikleri ürünleri, indirim günü veya promosyon adı altında vatandaşa satıyorlar.”

Bir sektör çalışanı ise “Bazı yoğurt firmaları tarafından ürünlerin son kullanma tarihleri yoğurdun ambalajı yerine kapağına yazılıyor. Son kullanma tarihi geçen yoğurtların kapaklarını değiştiren hilekarlar, yoğurtları tekrar rafa koyarak vatandaşa satıyorlar.” ifadelerine yer verdi.  

 

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5228567/gidada-kolonya-skandali