Ispanak zehirlenmesinin nedeni Tarım İl Müdürlüğü tarafından açıklandı

İstanbul Esenyurt'ta dün başlayan ve daha sonra da İstanbul'un birçok noktasında görülen ıspanak zehirlenmesi vakaları ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sayı 44 olarak belirtilmişti. Ancak dünden bu yana ıspanak zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı giderek artıyor.

Ispanaktaki ot neden oldu

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ıspanak zehirlenmeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Zehirlenmeye ıspanağın içinde bulunan yabancı bir otun neden olduğunun belirtildiği açıklamada, taze ıspanak ve evlerden pişmiş ıspanak yemeklerinden numune alındığı belirtilerek alınan numuneler içerisinde yapılan tetkik sonuçlarında ıspanak içinde bulunan yabancı otlar kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edildiği ifade edildi. Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ıspanakların arasına karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların zehirlenmeye neden olduğu belirtildi. Aynı zamanda açıklamanın devamında vatandaşların tüketecekleri bütün gıdaları olduğu gibi yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek yabancı otları ayırt ettikten sonra tüketmeleri gerektiği belirtildi.

Berna Laçin’den 15 gün ıspanak yemeyin uyarısı

Ispanak zehirlenmesi hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan şarkıcı Berna Laçin ise birçok doktor arkadaşı ile görüştüğünü ve ıspanak meselesinin ciddi olduğunu söyledi. Hastanelerde çok sayıda kişinin ıspanak zehirlenmesi nedeniyle tedavi altında olduğunu söyleyen Berna Laçin, 15 gün boyunca ıspanak yememenin daha doğru olacağını dile getirdi.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5229911/ispanak-zehirlenmesinin-nedeni-tarim-il-mudurlugu-tarafindan-aciklandi