Herkes bu soruyu soruyor! Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişi kim? İlber Ortaylı cevapladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan portrede Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişinin kim olduğu herkes tarafından merak ediliyor. 6,5 milyon TL’ye satın alınan tarihi portrede Fatih Sultan Mehmet’in yanındaki kişinin kim olduğuna dair sorulara ünlü tarihçi İlber Ortaylı yanıt verdi.

Fatih Sultan Mehmet’in Yanındaki Kişi Kim?

Habertürk canlı yayınına konuk olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Londra’dan alınan ve maliyeti 6,5 milyon TL olan tarihi portre ile ilgili konuştu. Portrede yer alan Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki isim herkes tarafından merak edilmeye başlanmıştı. Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişinin Cem Sultan olduğunu belirtti.

Portredeki Kişi Cem Sultan Mı?

Portrede Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki ismin Cem Sultan olduğunu belirten Ortaylı, ‘Cem Sultan’ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu’ açıklamasını yaptı. Aynı şekilde programın diğer konuğu olan sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy’da İlber Ortaylı’ya katıldığını, portredeki kişinin kesinlikle Cem Sultan olduğunu söyledi.

İtalyan Ressamın En Önemli Resimleri Arasında

İBB tarafından satın alınan bu portre, İtalyan ressam Gentile Belli’nin en önemli resimleri arasında yer alıyor. Tablonun sağ alt köşesinde ise Latin harflerle not düşülmüş olan tarihte, 25 Kasım 1480 yazıyor. Fatih Sultan Mehmet, 1479 yılında İstanbul’a davet ettiği İtalyan ressama yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başladı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5231073/herkes-bu-soruyu-soruyor-fatih-sultan-mehmetin-karsisindaki-kisi-kim-ilber-ortayli-cevapladi