Mersin'de Avcı Eğitim Kursu Açıldı

Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Erdemli Atıcılık ve Avcılık Derneği, Erdemli Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmasıyla açılan kursa 30 kursiyer katıldı.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursun açılışında konuşan Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahmet Çörtük, sürdürülebilir av ve yaban hayatı için bilinçli avcılar yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Eskiden bir avcılık kursu açılması için en az 30 kişinin olması şartı olduğunu hatırlatan Çörtük, bu şartın kaldırıldığını ve bu yıldan itibaren vatandaşların talep etmeleri halinde en az 8 kişilik müracaatla köylerde de kursların açılacağını belirtti.

Bu yıl toplam 13 avcı eğitim kursu açtıklarının altını çizen Çörtük, 408 kursiyere eğitim sertifikası verdiklerini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılının "Av Koruma Yılı" ilan edildiğine dikkati çeken Çörtük, şöyle devam etti:

"Yapılan kontroller sonucu usulsüz av yapanlara 104 bin 645 lira idari para cezası ve doğadan eksilen yaban hayvanları karşılığında ise 34 bin 400 lira tazminat uygulandı. Ayrıca av ve yaban hayatı kaynaklarının önemini vurgulamak için şube müdürlüğümüz tarafından özellikle kırsal kesimlere dağıtılmak üzere  'Onlara da yaşam hakkı tanıyalım' sloganını içeren çeşitli afiş, broşür, şapka ve tişörtler dağıtıldı. Biz avlılarımızdan ve avcı adaylarımızdan bilinçli avcılık yapmalarını istiyoruz."

Erdemli Atıcılık ve Avcılık Derneği Başkanı Faruk Ercan da derneklerine kayıtlı 340 üyelerinin bulunduğunu ancak üyelerden 220'sinin faal olduğunu söyledi. 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5231399/mersinde-avci-egitim-kursu-acildi