En Büyük Derdimiz, Dertsizliğimiz!

Osman COŞKUN
Osman COŞKUN

Gün içinde çok fazla yere girip çıkıyor çok fazla insanla iletişim kuruyoruz. Okulda arkadaşlarımızla, dolmuşta hiç tanımadığımız insanlarla, çarşıda pazarda esnaflarla…

Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi, muhabbetlerimiz içinde İslami öğeler çok az geçiyor ya da hiç geçmiyor. Misal gün içinde arkadaşlarımızla buluşacağımız zaman şu saatte şurada görüşelim diyoruz da falan camide ikindi namazından sonra buluşalım demiyoruz. Ya da fırına girdiğimiz de “Selam” vermeden tez canlılıkla bir çırpıda “2 ekmek alabilir miyim?” deyip parasını ödeyerek aynı tez canlılıkla evimizin yolunu tutuyoruz. Bir şeyler yiyip içerken “besmele” çekmeyi unutuyoruz mesela.

Şimdi diyeceksiniz “Bunlara ne gerek var sen de çok abartmışsın canım; Müslümanız elhamdülillah, ufak tefek eksikliklerimiz olabilir o kadar kusur kadı kızında da olabilir, zaten günlük hayat çok hızlı akıyor ayak uydurmakta zorlanıyoruz.”

Haklısınız da! Müslümanız, “iyi kötü” ibadetlerimizi yapıyoruz daha ne olsun değil mi? Ne güzel de vicdanımızı rahatlattık artık keyfimize bakabiliriz…

Üniversite çıkışı kızlı erkekli kafelerde gezmeler, okeye dördüncü aramalar, birbirimizin dedikodusunu yapıp arkadan çekiştirmeler, lüks mekanlarda doğum günü kutlamaları, yine lüks mekanlarda sınıfça yemek organizasyonları…(Bu arada sakın yanlış anlamayın namazımızı kıldık tabi.)

Günlük hayat bizi içine çekip dünyalık yapmasın arkadaşlar. Geçici mutluluklar aramayalım; çünkü yüzeysel mutluluğu karnı doyup bir de çiftleşecek eş bulduğunda hayvanlar da yaşıyor. Dünya nimetlerini israf edip geçici hazlar peşinde koşarak kendimizi rahata alıştırmayalım ki dünyalıklardan olmayalım. Çünkü dünyalık olanlara o kadar alıştık ve İslami öğeleri günlük yaşamımızdan çıkarmaya başladık ki artık bundan kaygı da duymuyoruz.

O kadar alıştık ki dünyaya dertlerimiz de dünyalık oldu. İçerisinde hiçbir İslami öğe içermeyen dertlerimiz var artık. Tabi bunlara dert denirse.

Ne dersiniz, belki de en büyük derdimiz “Dertsizliğimiz” mi?

- Canlı Haber, Osman COŞKUN tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5231780/osman-coskun/en-buyuk-derdimiz-dertsizligimiz