Suriye'deki Savaş Mağdurlarının Barındığı Çadır Kentlerde Kış Hazırlıkları Devam Ediyor

Ülke içerisindeki kurulan çadır kentlerde hafta sonu soğuk hava ve yağmura hazırlıksız yakalanan Suriyeliler, bu durumdan olumsuz etkilendi. Bazı çadırları su basarken, bazılarının yağıştan tahrip olduğu görüldü. Yardım kuruluşlarının yanı sıra sığınmacılar da kendi imkanlarıyla çadırlarda yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çaba harcıyor. Çadır kentlerdeki 7'den 70'e tüm sığınmacılar, eksikliklerini giderip bulundukları ortamları kışa hazırlamaya çalışıyor.

Halep'in Azez ilçesindeki Esselame Sınır Kapısı yakınlarında İnsan Hak ve Hurriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca kurulan ve 12 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Esselame Çadır Kenti'nde de kış hazırlıkları yapılıyor. Buradaki sığınmacılar, öncelikle bölgedeki altyapının tamamlanmasını istiyor. Su ihtiyaçlarını merkezi depo ve çeşmelerden doldurulan bidonlardan karşıladıklarını aktaran sığınmacılar, çeşme sayısının artırılmasını talep ediyor.

Yağışlı havalarda yolların çamurlu olmasından şikayet eden sığınmacılar, kış bastırmadan yolların yapılmasını temenni ediyor. Yetişkinlerin "eziyet" olarak gördüğü çamurlu yollar, çadır kentteki çocuklar için ise oyun alanı olmuş durumda. Çocukların, çamurdan oyuncak yaparak eğlendikleri görüldü.

Çadır kentteki sığınmacılardan Mustafa Ebu Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çamurlu yollarda yürümekte güçlük çektiklerini söyledi. Yağışların kendilerini çadıra hapsedeceğini dile getiren Ebu Halil, yollara kum ve çakıl dökülmesini istedi.

Çadır kent görevlisi İbrahim Şefik de sığınmacıların taleplerine yetişmekte zorlandıkların ifade ederken, şunları kaydetti:

"Dün gece yağmur yağdı, her tarafta çamur var. Çadır kentin durumu 2-3 yıldır hiç değişmedi. İmkanlar dahilinde değişikler olsa iyi olur. Farklı kuruluşlardan yapılan yardımları biz de burada halka dağıtmaya çalışıyoruz. Burada insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Temel gıda malzemesi ve çadır kentler konusundaki ihtiyaçları giderebiliyoruz ancak altyapı konusundaki ihtiyaçlara bir şey yapamıyoruz."

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5232202/suriyedeki-savas-magdurlarinin-barindigi-cadir-kentlerde-kis-hazirliklari-devam-ediyor