Cumhurbaşkanlığı’ndan çok kritik koronavirüs kararnamesi

Dünya genelinde herkesi tehdit altına alan yeni tip koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu görevlileri için zorunlu haller haricinde yurt dışına çıkmaması yönünde kararname hazırlandığını duyurdu. Söz konusu virüsle ilgili okulların tatil edilip edilmeyeceği konusunun ise önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşme yapılacağı belirtildi.

Memurlar İçin Koronavirüs Kararnamesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, küresel bir salgın haline gelen ve tüm dünyayı tehdidi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili vatandaşlara önemli açıklamalarda bulundu. Ankara’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu personelinin zorunlu durumlar dışında yurt dışına çıkmaması için karaname hazırlandığını açıkladı.

Eğitime Ara Verilecek Mi?

En çok merak edilen konulardan biri olan eğitime ara verilip verilmeyeceği sorularını da cevaplayan Bakan Koca, henüz bu konuyla ilgili netleşen bir durum olmadığını konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirileceğini ifade etti.

Türkiye'de Görülme İhtimali Çok Yüksek Demişti

Sağlık Bakanı Koca Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu'nda yaptığı açıklamasında, koronavirüsün henüz Türkiye'de tespit edilmediğini ancak ülkemizde görülme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmişti.

Termal Kameranın Önemi

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs çıktığı ilk zamanlardan itibaren aldığı ilk önlemlerden biir olan termal kameranın ateşli vakayı erken dönemde yakalayabilmek için önemli olduğunu vurgulayan Koca, Türkiye'nin tedbir almada erken davrandığını ancak Avrupa'nın tedbirde geç kaldığını ifade etti. Avrupa'da korkunç bir panik olduğunu aktaran Sağlık Bakanı, çok fazla maske talebi olduğunu ancak ülkemizdeki vatandaşların ihtiyacının her şeyden önemli olduğunu vurgulayarak 'Piyasa doymadan bu ihracatın önü açılmayacak' dedi.

Koronavirüs Tanısı Konan ABD Vatandaşı Açıklaması

ABD'de koronavirüs tanısı konan ve Türkiye ziyaretinden döndüğü iddia edilen vatandaşla ilgili açıklama yapan Bakan Koca, 86 yaşında olan ABD vatandaşının Türkiye'yi ziyaret etmediğini 3 Mart tarihinde İstanbul aktarmalı Tiran'dan Washington'a gittiğini belirtti.

Yurt Dışına Çıkışlar İçin Uyarı

Bu dönemde daha az temas edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, yurt dışına mecbur kalınmadığı sürece mümkün mertebe gidilmemesi ve özellikle yaşlılar başta olmak üzere temas içinde olunmaması gereken bir dönemde olduğumuzu belirtti. Bu salgın sürecinde enfeksiyonun dışarıdan geleceğini düşündüklerini açıklayan Koca, enfeksiyonun gelmişolabileceğini tespit edilemediğini söylediklerini ama bugün yarın tespit edilebileceğini aktardı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5232212/cumhurbaskanligindan-cok-kritik-koronavirus-kararnamesi