Yerli solunum cihazında ilk ihracat gerçekleşti!

Tüm dünyanın etkisi altında olduğu yeni tip koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında üretilen yerli solunum cihazlarında ilk ihracat gerçekleşti. Yerli solunum cihazının ilk ihraç edildiği ülke Litvanya oldu. Yerli solunum cihazlarında ilk yurt dışı ihracat Litvanya’ya gerçekleşti ve ülkeye 20 adet cihaz gönderildi. Cihazlardan elde edilen gelirin 350 bin dolar olduğu aktarıldı.

Tanesi 17 Bin 500 Dolardan Satıldı

Baykar mühendisleri başta olmak üzere, Biyovent, Arçelik ve Aselsan mühendislerinin yoğun çalışmaları ve kısa sürede elde ettikleri başarılı sonuç ile yerli solunum cihazı üretimi gerçekleşti. Yoğun mesai sonucunda zorlu geçen salgın sürecinde geliştirilen yerli solunum cihazlarının tanesi 17 bin 500 dolardan satıldı. İlk ihracat 20 adet olmak üzere Litvanya’ya gerçekleştirildi.

Birçok Ülkeden Talep Geldi

Dünyaya hızla yayılan ve küresel salgın haline gelen yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede Türkiye’den başarılı bir adım geldi ve Türk mühendislerin yoğun tempoda geçen çalışması sonucunda yerli ve milli solunum cihazı geliştirilmede başarılı olundu. Türkiye tarafından kısa sürede üretilen ve başarı elde edilen yerli ve milli solunum cihazlarına birçok ülkeden talep geldi.

5 Bin Adet Üretilecek

Yerli ve milli solunum cihazı Biyovent, temiz hava ve oksijeni ciğerlerin içine taşıyarak, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan hastaların solunum yapabilmesi için üretilmiştir. İlk olarak 100 adet üretilen ve ilk tanıtımı Başakşehir Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen yerli solunum cihazının Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin adet üretilmesi hedefleniyor.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5232929/yerli-solunum-cihazinda-ilk-ihracat-gerceklesti