ABD'nin Irak'tan çekilme kararı aldığı iddiası kafaları karıştırdı

ABD güçleri tarafından Iraklı yetkililere Irak’ı güvenli bir şekilde terk etme konusunda bilgilendirme mektubu verildiği söylenmişti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Esper, ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Kafaları Karıştırdı

ABD’den art arda gelen Irak’tan çekilme kararı aldıklarına yönelik haberler kafaları karıştırırken, ABD Savunma Bakanı iddiaları yalanladı. Öncelikle ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin birkaç gün içerisinde Irak’tan çekileceğine dair bir mektubun Iraklı yetkililerle paylaşıldığı iddia edildi.

Irak’ın Egemenliğine Saygı

Mektubun içeriğinde yer alan bilgilere göre “Koalisyon güçleri Irak’ta yeniden konuşlanma ve güvenli bir çıkış sağlamak için gereken tüm tedbirleri almalı. Bu süreçte bölgedeki helikopter uçuşlarında artış yaşanması gayet olağandır. ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin tek nedeni Irak’ın egemenliğine saygı göstergesidir.” denildi.

ABD Savunma Bakanı Çekilmeyi Yalanladı

Koalisyon güçlerinin Irak’tan çekileceğine yönelik haberlerden sonra açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “ABD’nin Irak’tan çekilme gibi bir planı yoktur. Sosyal medyada yer alan mektuplar ise askerlerin yer değişikliğiyle ilgili olabilir.” diyerek bu konudaki iddiaları yalanladı.

Kararı Irak Meclisi Aldı

Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra dün ilk defa bir araya gelen Irak Meclisi gerçekleştirdiği ilk oturumda ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını talep eden yasa tasarısını kabul etti. ABD Irak Büyükelçisiyle görüşen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ise meclis tarafından alınan kararın uygulanmasına yönelik yapılacak işbirliğinin önemine değindi.  

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5234168/abdnin-iraktan-cekilme-karari-aldigi-iddiasi-kafalari-karistirdi