'Tatbikat Var' Denilerek Sokağa Çıkarılan Erlerden Enes Gül Serbest Bırakıldı

FETÖ mensubu askerlerin darbe girişimi sırasında sokağa çıkardığı erlerin akıbeti gündemdeki yerini korurken, o erlerden Bursalı asker Enes Gül serbest bırakıldı.

Darbe kalkışması sırasında rütbeli askerler tarafından ‘tatbikat var’ sözü ile halkın karşısına çıkarılan erlerden olan ve sosyal medyada yayınlanan Enes Gül bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Enes Gül ifadesinde, "Ben Cuma günü acil müdahale mangasındaydım. 19:00 da yemek yedik. 20:30 gibi de yat içtiması alınacaktı. Mehmet üsteğmen geldi, 'herkes üstünü giysin tatbikat var' dedi. Garajlar bölgesine gidip silahları aldık. Asker başına 30 mühimmat verdiler. 4 araç vardı. Araçları hazırladık, çıktık. Binbaşı Enver Muratoğlu geldi. Bizi durdurdu. 'kışla içinde 2 tur atacağız' dedi. Bir tur attıktan sonra nizamiyeden dışarıya çıktık. Mahmutbey tarafında trafik tıkandı. Halk ayaklandı. Tanka vurmaya başladılar. Araç komutanı bize, 'siz içeriye girin' dedi. Daha sonra bölük komutanımızı içeriye çektiler. Bize de dışarıya çıkın dediler. 'mühimmatlarımız var' dedik. Sonrasında polis geldi, silahları ve mühimmatları ben teslim ettim" diye konuştu.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, "Şüphelinin terhisine 1-2 gün kalması, kışlasına dönemeyecek olması, tutuklama tedbirinin ağır olacağı" gerekçesiyle er Erdem Gül hakkındaki tutuklama talebini reddetti. Mahkeme Erdem Gül için adli kontrol tedbiri uygulayarak serbest bırakılmasına karar verdi. Erdem Gül, polisler tarafından gözaltına alınmış, polis tarafından sorgulanırken çekilen görüntüsü sosyal medyada paylaşılmıştı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5234497/tatbikat-var-denilerek-sokaga-cikarilan-erlerden-enes-gul-serbest-birakildi