TBMM Başkanı Yeniden Mustafa Şentop Seçildi

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, TBMM Genel Kurulunda üçüncü tur oylamada, 328 oy alarak tekrardan TBMM Başkanı seçildi. Genel Kurulda üçüncü tur oylamaya 557 milletvekili katıldı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 328 oy , CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç 134 oy

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu 51, oy, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz de 37 oy aldı. 7 oy da geçersiz sayıldı.

Şentop, üçüncü tur oylamasında üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301'in üzerinde oy alarak, yeni TBMM Başkanı seçildi.

Mustafa Şentop'tan oylama sonrası teşekkür konuşması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yüce Meclisin ve kıymetli milletvekillerin destek ve takdiriyle seçildiğim bu şerefli görevi yürütürken, bu vazifeyi üstlendiğim süre zarfında, Türkiye'nin ali menfaatlerini, milletimizin hukukunu, sivil siyasetin ve demokrasimizin sıhhati ve, yüce Meclisimizin izzet vede itibarını korumak adına tüm gücümle çalışacağım ve uygulamalarım daima azami bir dikkatle bu istikamette olacaktır.

İkinci tur sonuçları

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı seçimin ilk tur oylama sona erdi. TBMM Başkanlığı seçimin ikinci turunda adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya varamadı.

TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanlığı seçimi için gizli gerçekleşen 2’nci tur oylamasında, AK Parti’nin adayı Mustafa Şentop 329 oy, CHP’nin adayı Haluk Koç 133 oy, HDP’nin adayı Erol Katırcıoğlu 53 oy, İYİ Parti’nin adayı Hüseyin Filiz 36 oy aldı.

İkinci tur oylamasında adaylar 400 oya varamayınca, seçim 3’üncü tura kaldı. 3’üncü tur oylaması başlarken, bu turda salt çoğunluk 301 oy aranacak. TİP adayı Erkan Baş da adaylıktan çekildi.

İlk tur oylama sonuçları

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 324 oy, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç 131 oy, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu 50 oy, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 34 oy, TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş 9 oy aldı. 8 oy da geçersiz sayıldı.

Adayların hiçbiri TBMM Başkanı seçilmek için gerekli olan üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuna, yani 400 oya varamadı.

Kimler aday oldu?

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş, TBMM Başkanı adayı oldu.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5235017/tbmm-baskani-yeniden-mustafa-sentop-secildi