Tıp dünyasının efsane ismi Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu koronavirüse yenik düştü

Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu'nun 1982 - 2000 yılları aralığında başkanlık görevini yürüttüğü Türk Üroloji Derneği, üroloji camiasının efsane ismi Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu'nun hayatını kaybettiğini açıkladı. Bir süre önce yeni tip koronavirüs tanısı konan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu'nun tedavisi İstanbul Tıp Fakültesi'nde devam ediyordu.

Tıp Dünyasında Önemli Adımların Öncüsüydü

Ülkemizde ilk defa yapılan prostat biopsisi, Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu'nun uzmanlık teziydi. İstanbul Tıp Fakültesi'nde (Çapa) Üroloji Bölümü'nü kuran üç hocadan en genci olarak adını tıp tarihine altın harflerle yazdırdı. 1983 senesinde İstanbul'da ilk böbrek naklini yapan ekibin başkanıydı. Ülkemizde böbrek naklinin kurulmasında atılan önemli adımların öncüsüydü. Ayrıca ülkemizde Androloji ve Pediatrik Üroloji bilim dallarının kurulmasında önemli görevler üstlenerek tıp dünyasına büyük hizmetlerde bulundu.

Prof. Dr. Tellaloğlu Kimdir

27 Mart 1935 yılında Kıbrıs'ta hayata gözlerini açan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Kıbrıs'ta tamamladı. Daha sonra Türkiye'ye gelen ve tıp eğitimini Türkiye'de alan Prof. Dr. Tellaloğlu, bir süre İngiltere'de görev yaptı. Üroloji dalındaki uzmanlık eğitimine 1966 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü'nde başlayan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, Türk ve Avrupa üroloji camiasının saygın isimlerinden biriydi.  

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5236513/tip-dunyasinin-efsane-ismi-prof-dr-sedat-tellaloglu-koronaviruse-yenik-dustu