Suriyelilere Vatandaşlık Veriliyor

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelere vatandaşlık tartışması gündeme oturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı iftar yemeğinde Suriyelilere yönelik vatandaşlık hakkı için ilk çıkışı “Ben bu akşam burada kardeşlerime müjde vermek istiyorum. Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın bu konuda attığı adımlar var, ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı, bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” diyerek yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göçmenlere yönelik vatandaşlık açıklaması siyasi kanatlarda geniş yer buldu.  Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyelilere vatandaşlık’ çıkışı oy amaçlı olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın vatandaşlık çıkışını şöyle değerlendirdi;

“Bu çok ciddi bir konu. Cumhurbaşkanı’nın ayak üstü açıklamaları ile geçiştirilecek bir konu değil. Türkiye’nin ne kadar kötü yönetildiğini gösteren bir açıklama aynı zamanda. Profesörleri, sanatçıları, sporcuları, girişimcileri almalarına itiraz etmem. Ancak Cumhurbaşkanı, ‘Kim talep ederse’ diyor. Daha şimdiden gettolar oluşmuş. 3 milyon insanı nasıl sindireceksin? Esnafa sorsunlar, istiyor mu? 

İşin ahlaki boyutu neydi? Canlarını kurtarmak için gelen insanlara kucak açmaktı. Açtık. Suriye’de dönüp kendi ülkelerinde yaşamalarını sağlayacak bir çözüme çaba harcamak varken ‘ben alırım’ demek nasıl izah edilebilir?

Onların kafasının arkasında kendi çıkarları vardır. Başkanlık için yeni oy kazanma planı var. Erdoğan’ın söylemi, Suriyelileri kendi çıkarları için bir sömürü aracı olarak görme üzerine. Avrupa 500 kişi alırken kılı kırk yarıyor, siz ‘Hepsini alalım’ diyorsunuz. AB liderleri bu kararı alkışlarlar.

Olayın bir boyutu da güvenlik. 70 ilinden IŞİD’e katılım olan bir ülke oldu Türkiyeve terör örgütü mensupları da Suriyelilerle birlikte sızıyor. Pasaportu verdiğiniz adamlar Türkiye’de ve başka ülkelerde terör estirince ne olacak?”
'DEMOGRAFİK DEĞİŞİKLİK'

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise vatandaşlık hakkının verilmesi taktirinde ‘Türkiye’nin genleriyle oynanacağını’ söyleyerek şöyle devam etti; “Sığınmacılara vatandaşlık kabulu ülkenin demografik etnik yapısını değiştirme yönünde ciddi etkilere yol açar. 3 milyon sığınmacı var. Bu şu ana kadar Türkiye üzerinde meydana gelen sosyal, demografik ve ekonomik sıkıntıların artması demektir. Bugün vatandaşlık konusundaki kabul, Cumhuriyet’in kuruluş değerlerini de değiştirme anlamına gelir. Daha da önemlisi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin genleriyle oynama anlamına gelir. Ülkenin geleceği açısından sakıncalı. Diğer taraftan sığınmacıların bu şekliyle kabulu siyasi sebeplerle yapılıyor olabilir, bu fevkalade yanlıştır. Tekrar düşünülmesi gerekir.” 


‘GELECEĞE YÖNELİK SİYASİ BİR ADIM’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  Suriyeliler’e vatandaşlık hakkı verilmek istenmesini Cumhurbaşkanının kendi siyasi geleceğini düşünerek attığı uyanıkça ama felakete sürükleyen adımlar olduğunu söyleyerek “Kamplardaki güvenlik, taciz, insan kaçakçılığı haberleri ortada iken, kamplarda pek azı kalırken, bugün sokakta sürünen, otoyollarda kırmızı ışıklarda dilenen, denizlerde boğulan Suriyeliler için hiçbir şey yapmayan hükümet, bir sihirli değnek gibi kimlik kartı vererek sorunu çözeceğini mi sanıyor? Denizde boğulan çocuğun, otoyolda dilenen çocuğun, parklarda ağlayan Suriyeli anaların ceplerine kimlik kartı konulduğunda sorun çözülüyor mu? Onun cebine parayı, çocuğuna işi, eğitimi verebilecek misiniz? Bu gücünüz varsa zaten yapalım. Savaş bitince gidecekler. Bugünkü şartlarda bu acıya karşı duyarsız olanların bugün attıkları adım siyasi bir adımdır. İlerideki seçimlere yönelik bir adımdır. Türkiye’nin sosyolojisini bozmaya, vatandaşlar arasındaki barışı bozmaya yönelik bir adımdır. Bu doğru bir adım değil. Biz Türkiye’nin yapması gerekenin alabildiğine evsahipliği dünya ile birlikte bu yükü kaldırma, barışı tesis ve isteyenlerin ülkelerine dönmesi ve kalmak isteyenlerin de doğru şekilde entegrasyonu savunan bir partiyiz” dedi.

SOSYAL MEDYA NE SÖYLEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyeliler vatandaşlık’ açıklaması sosyal medyada da geniş yer buldu. Türkiye’nde en çok konuşulan konular arasına girdi. İşte sosyal medyadaki mülteci vatandaşlığı açıklamalarının bir kaçı;

Bunlara vatandaşlık verirsek bizi evimizden bile kovarlar ki …
 

Suriyelilerle vatandaşlık vererek elde edeceğiniz tek şey Suriye'yi boşaltıp Suriye'de kurulacak "Kürdistan" sınırlarını genişletmektir...

Suriye'li sığınmacılara ilişkin tartışılması gereken vatandaşlık değil entegrasyondur. Vatandaşlık entegrasyonun doğal sonucu olacaktır.

Amaç Suriyelilere vatandaşlık vermek mi yoksa Başkanlık için Suriye'den seçmen ithal etmek mi?

Şimdi Reis Suriye'lilere vatandaşlık verelim diyor ya "Suriyelileri sınır dışı edeceğiz" dese hepsi hümanist kesilir, taksime çıkarlar:))

Suriye'lilere vatandaşlık verilmesini ve gelecek nesillerimizin kaderinin nasıl çizileceğini TC vatandaşlarına soran oldu mu?

Önce komşu Suriye'de savaş kışkırttılar şimdi de vatandaşlık dağıtarak Türkiye'nin demografik, ekonomik ve siyasal dengeleriyle oynuyorlar.


 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5236630/suriyelilere-vatandaslik-veriliyor