Ankaragücü'ne Değil, Tarihine Sahip Çık.

Sencer GÜLTUNA
Sencer GÜLTUNA

ANKARAGÜCÜ'NE SAHİP OLMADINIZ, TARİHE SAHİP ÇIKIN.

Osmanlı Devleti henüz yıkılmamıştı.

İstanbul çapında maçlar devam ediyordu. Lig devam ederken, savunma sanayi işçileri ve işçi yetiştiren okullar, kulüp kurmak istiyorlardı. İmalat-ı Harbiye öğrencileri, Şükrü Abbas liderliğinde TURAN SANATKARANGÜCÜ ile Agah Orhan liderliğinde ALTINÖRS İDMANYURDU 31 Ağustos 1910 tarihinde kuruldu.

Daha sonra birleşecek olan bu iki takım, ilk önce birbirleriyle maç yaparlar. 4 Nisan 1911 günü yapılan maç devam ederken olaylar çıkar. ( Ankaragücü'nün damarı nede olsa!..)...

İşgal alır bütün yurdu.

1. Dünya Savaşı yenilgi ile sonuçlanınca, takımlar spora ara vermek zorunda kalırlar. Silah fabrikasında çalışalar, işgalcilerin yani yabancı askerlerin basmasından dolayı, Kuva-yi Milliye hareketinin desteğinin engellenmesi üzerine kulüpler Anadolu'ya geçme kararı alırlar. Orduya silah sağlayan İmalat-ı Harbiye işçilerinin bazıları savaş sırasında şehit olurlar.

Cumhuriyet ve Ankara...

Bağımsızlık kazanıldı. Cumhuriyet ilan edildi. Başkent Ankara oldu.

Ankaragücü'nün temelleri atıldı. Başkent Ankara'da ilk resmi futbol 26 Ekim 1922 günü, Cebeci İnönü Stadyumu'nun olduğu yerde, ANADOLU SANATKARANGÜCÜ, askeri takım olan TALİMGAHGÜCÜ'nü 2-1 yenmiş...

Sanayinin yükselmesi ile beraber halkın desteği artar. Kulübe maddi destek de artar.

Fabrikalar sayesinde, işçi örgütleriyle ve dayanışma örgütleriyle ilgi daha da artar.

Ankara'da kurulan ilk futbol ligi 1923-24 yıllarında açıldı. İki kulüp ANADOLU- SANATKARANGÜCÜ olarak  birlikte katıldılar. Bugünkü adı ile ANKARAGÜCÜ; Ankara Liginde çok kez şampiyon olmuştur.

Profesyonel milli ligin kurulmasının ardından, bugüne kadarki macerasını herkes bilmektedir. İstanbul'un tek elinde bulundurduğu bugünkü ligin içerisinde 100 yılı geçen asırlı çınar ANKARAGÜCÜ, bugün kalplerimizi kırmaktadır.

Ankara'nın diğer şehirlerden farklı bir dezavantajı bulunmaktadır. Örneğin, Bursa şehri takımına sahip çıkmaktadır. Maddi ve manevi olarak...

Ankara'da, Ankaragücü'ne sevdalanmış insanlar dışında, bAŞKent olmasına rağmen yeterli desteği görememektedir. Üstelik bürokrasinin tam ortasındadır.

Diğer ülkelerin başkent takımları şampiyon olmadığı zaman insanlar şaşırmaktadır. Bugün bizim ülkemizde başkent İstanbul'muş hissiyatı veren bir futbol sergilenmektedir. Bu durum futbola gönül verenlerin içini sızlatmıyorsa, zaten söyleyecek söz yoktur.

Bu ülkenin gururu olan zamanın kupa beyi ANKARAGÜCÜ, bugün gün geçtikçe kötüye gitmektedir. Bürokrasinin umurumda olmayan bu takımın, KURTULUŞ SAVAŞI'mızda izleri olduğunu unutmayın. Bu takım, sadece Ankara'nın değil, tüm Türkiye'nin derdi olmalıdır.

Ankaragücü'ne değil, tarihimize sahip çıkalım. Bu bile yeterlidir...

Ankaragücü tarihtir, tarih Ankaragücü'dür...

- Canlı Haber, Sencer GÜLTUNA tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5237154/sencer-gultuna/ankaragucune-degil-tarihine-sahip-cik