Huaweı, İngiltere'nin 5g Ağından Çıkartıldı

İngiliz hükümeti, geçtiğimiz ayda Huawei' İngiltere'nin 5G altyapısına bağlı hizmet sağlayıcı olarak yer almasına izin verilmişti, bu karar Amerikan tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Daha sonra konuyu değerlendireceklerini açıklayan İngiliz yetkililer, Amerikan'nın yapmış olduğı baskılardan sonra geri adım attı.

HUAWEI, İNGİLTERE 5G AĞINDAN ÇIKARILDI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson başkanlığında toplanan İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyi (NCSC), bir araya gelip Huawei konusunu karara bağladı.

İNGİLTERE ÖNCEKİ VERMİŞ OLDUĞU KARARDAN VAZGEÇTİ

İngiliz parlamentosunda konuşan Oliver, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ (NCSC) danışmanlığında Huawei’ İngiltere’nin 5G altyapısı incelendiğini, Amerikan’nın Çinli teknoloji şirketine uygulamış olduğu yaptırımlar sebebiyle hükümetin daha önceki yapmış olduğu değerlendirmesinin değiştiğini söyledi.

Dowden, Amerika’nın şirkete yönelik yaptırımların şirketin İngiltere’de 5G altyapısında ekipman ihtiyacını karşılayabilme kabiliyetini ciddi yönden olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Dowden, Bu yılın sonundan itibaren telekom operatörleri Huawei’ 5G ekipmanı kesinlikle satın almamalıdır. Telekomünikasyon güvenlik tasarısı geçtikten sonra, satın almaları durumunda yasa dışı olacak.

İNGİLTERE' 5G'YE GEÇİŞİNİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA GECİKTİRECEK

Bakan Dowden, bu karar, İngiltere’nin 5G’ye geçişi 2-3 yıl daha geciktirebileceğini ve 2 milyar sterlin seviyesinde ek maliyet olabileceğini söyledi.

Dowden, Kolay bir karar olmadı. İngiltere’ telekom ağı, ulusal güvenliğimiz ve ekonomimiz için şu an uzun vade doğru karardır.

- Canlı Haber, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5238155/huawei-ingilterenin-5g-agindan-cikartildi