Bilim Adamları Kovid-19 Hakkında Önemli Gelişmeyi Açıkladı

İspanyol doktorlar Kovid-19' (SARS-CoV-2) neden olduğu yeni tip koronavirüse yakalanan hastalarda kolayca tespit edilmeyen yeni bir belirtisini bulduklarını düşünüyor.

Oral döküntü enantem denilen belirti, aynı zamanda deride döküntü belirtilerine sahip yüzde 30'luk Kovid-19 hastası topluluğunda görüldü. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri deri döküntülerine Kovid-19 belirtileri arasında yer vermezken, Dünya Sağlık Örgütü deri döküntüleri el ve ayak parmaklarındaki renk kaybını nadir görülen belirtiler arasında.

İspanyol araştırmacılar bazı Kovid-19 hastalarında görülen enantem belirtilerin ayrıntılı şekilde açıkladı

Bütün vücutta yada vücudun yüzeysel kısımların bir kısmında tekdüze yayılan, aniden kendiliğinden oluşan geriye belirgin deri değişiklikleri bırakmadan tekrar'dan kaybolan deri kızarmaları semptomatik deri dökmelerine ekzantem denilmekte.

Enantem ağız mukozası ve ağız boşluğunu yutağa bağlayan kanalda çeşitli tipte  olmak üzere (leke, papül, kabarcık) lezyonlarla beliren patolojik bir durum. İspanyol araştırmacılar çıkan belirtiler gözden kaçmış olabileceği birçok hastanın ise ağız boşluğu muayene yapılmadığını söyledi.

Güvenlik endişeleriyle protokolleri sebebiyle ağız boşluğun muayanesi yapılmayabiliyor. Zira ağız, Kovid-19 bulaşmasını sağlayan damlacık ve aerosollelleri yaydığı için hastaların muayenede maske takması tavsiye ediliyor. Hastadan şikayet gelmezse ağız boşlukları bu sebeple muayene edilmeden bırakılabiliyor.

4 ayrı grupta görülmekte

Madird'de Ramony Cajal Üniversite Hastanesi'nden araştırmacılar, 21 hastanın sadece 6'sında enantem belirtisi görüldü. Hastaların tamamı Kovid-19 testinde pozitif sonuç çıkmıştı, aynı zamanda deri döküntüleri belirtileri olmuştu.

Doktorlar ağızdaki döküntülerin peteşiyal, maküler, maküler peteşi ve eritematöz veziküler şeklinde 4 ayrı grupta görüldüğünü söyledi

Doktorlar lezyonların Kovid-19 belirtilerin görülmesinden 2 ve 24 gün arasında ortaya çıktığını söyledi ilaç tedavisinin ağız döküntüleriyle ilişkisini tespit etmediklerini belirtti.

Diğer Kovid-19 belirtileri gibi farklı sebepleri olabileceği ifade edildi. Bulguların henüz başlangıç niteliğinde olduğunu ve daha çok araştırma yapılaması gerektiğini söyleyen araştırmacılar Enantem varlığı bu durumun ilaca verilen bir tepki yerine viral sebeplerden kaynaklandığı güçlü bir kanıtı özellikle peteşiyal biçimde görüldüğü için.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5238429/bilim-adamlari-kovid-19-hakkinda-onemli-gelismeyi-acikladi