Kredi kartı kullananlar dikkat! Ödenen bu paralar geri alınabilecek

Kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren emsal karara göre bundan sonra banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak ve müzakeresiz şekilde kesilen aidatlar geri alınabilecek. Söz konusu emsal kararın bir tüketicinin yıllardır kullanmakta olduğu kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talep etmesine rağmen geri iade etmeyen bankaya karşı açtığı dava sonucunda çıktığı öğrenildi. İşte kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren karar ve tüm detayları…

Milyonlarca Kredi Kartı Kullanıcısını Yakından İlgilendiriyor

Bir tüketicinin yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil edilmesi ve talebine rağmen iade gerçekleştirilmemesi sonucunda bankaya karşı açtığı davadan milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren emsal bir karar çıktı. Bu karar göre artık banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak ve müzakeresiz kesilen aidatlar geri alınabilecek.

Aidat Kesilenlerin Ne Yapması Gerekiyor?

Söz konusu kararla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, aidat kesilen vatandaşların bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurması gerektiğini belirtti. Söz konusu kararın aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetlerine de güçlü bir emsal oluşturduğunu aktaran Gündüz, söz konusu kararda kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanması halinde alınabileceğine dikkat çekildiğinin altını tekrar çizdi. Bu kararla birlikte aidat kabusunun artık bittiğini söyleyen Gündüz, artık yalnızca bankanın tüketiciyle aidatlı kart kullandırmak için müzakere etmesi ve müşterinin onay vermesi durumunda aidat alınmasının yasal olabileceğini ifade etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5238814/kredi-karti-kullananlar-dikkat-odenen-bu-paralar-geri-alinabilecek