Verimli bir ara tatil için ebeveynlerin yapmaması gerekenler

Ebeveynler ve öğrenciler bu sene ilk defa ara tatil yapacaklar. 9 gün sürecek olan ara tatilin amacı öğrencilerin ders çalışması değil, zorlu bir sınav sürecinin ardından dinlenmelerini sağlamaktır. Ara tatilde okul ve ders stresinden uzak kalan öğrenciler, eğlenmeye daha fazla vakit ayırdıklarından eğitim motivasyonları da yükseliyor. Öğrencilerin başarılı bir eğitim hayatı geçirmesinde ebeveynlerin sergilediği tutum ise en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Ara Tatil Nedir?

Eğitim hayatına verilen kısa bir mola olarak düşünülebilir. Bu molada eğitim hayatının yoğun temposundan uzaklaşan öğrenciler, dinlenmeye, gezerek ve oyunlar oynayarak eğlenmeye daha fazla vakit bulurlar. Ancak ara tatili yanlış algılayan ebeveynler ise çocukların tıpkı okul dönemindeki gibi ders çalışmasını isterler. Çocuklarının başarısı düşük ise ara tatili telafi için bir fırsat olarak görürler. Çocuklarının başarısı yüksekse de performansını korumaya yönelik beklenti içerisine girerler. Ebeveynlerin unutmaması gerekir ki ara tatil, çocukların stresten uzak mutlu vakit geçirmeleri için verilen bir moladır. Bu molada ebeveynlerin yapmaması gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

Sürekli Ders Çalış Denmemeli

Çocuklara, ebeveynleri tarafından yapılan sürekli ders çalış baskısı çocukların verimini düşürerek gelecek döneme motivasyonlarını azaltabilir. Bu nedenle ders söyleminden kaçınarak çocuğu baskı altına almamakta fayda var. Zaten baskı altında ders çalışan çocuktan yeterli verim almak imkansızdır. Ebeveynler, çocuklarının ara tatili eksiklerini tamamlamaları için iyi bir fırsat olarak görse de bu son derece yanlıştır. Çocuk, başarılı da olsa, başarısız da olsa hakkı olan tatili yapmalıdır.

Okul Disiplini Uygulanması

Öncelikle çocuk, tatilde olduğunu hissetmelidir. Okul döneminde uyuduğu saatten biraz daha geç uyumasına müsaade edilebilir. Aynı zamanda sabahları geç kalkmak, yatak keyfi yapmak ve geç kahvaltı yapmak gibi istekleri reddedilmemelidir. Yani çocuğun tatildeki beklentileri öğrenilmeli ve o doğrultuda hareket edilmelidir.

Oyunun Kısıtlanması

Ebeveynler, tatil dönemlerinde çocuklarının aşırı oyun oynamalarından sık yakınırlar. Oysa ki çocuklar, en fazla hoşlandıkları şeyi yapmayı severler. Bu noktada oyunun kısıtlanmasındansa çocuğa keyif alabileceği başka alternatifler sunulmalıdır. Örneğin 'şunu yapmaya ne dersin?’ ‘arkadaşlarınla vakit geçirmek istemez misin?’ gibisinden seçenekler ile çocuğa yaklaşılmalı, ‘yeter oyun oynadın, bırak şu oyunu' gibisinden emrivaki bir yaklaşım içerisine girilmemelidir. Çocuk, kendisine sunulan bütün alternatiflere rağmen halen oyun oynamakta ısrar ediyorsa uzmandan destek alınmalıdır.

Birlikte Vakit Geçirmeme

Günümüzde ailelerin yoğun iş temposundan dolayı birlikte geçirdiği vakitler oldukça kısıtlı. Ebeveynler, çocuklarıyla olan iletişimlerini geliştirmek ve güçlendirmek için tatil dönemlerini çok iyi değerlendirmelidir. Bunun için kısa bir tatilin ya da beraber yapılacak aktivitelerin faydası büyük olacaktır.

Öğretmen Rolü Üstlenme

Özellikle çocuklarının okul performansı düşük olan ebeveynler, okul performansını yükseltmek için öğretmen rolü üstlenmektedir. Bunun çocuk üstünde kısa süreli yararları olsa da yol açabileceği olumsuz durumları da göz ardı etmemek gerek. Böyle bir durumun içerdiği en ciddi riskler çocuğun aileden uzaklaşması veya performansının daha da düşmesidir. Ebeveynler, çocuk derslerinde ihtiyaç duyduğu zaman yardımcı olmalıdır. Ayrıca çocuğun ders çalışma programı tatil dönemi haricinde yapılmalıdır.

- Canlı Haber, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5239654/verimli-bir-ara-tatil-icin-ebeveynlerin-yapmamasi-gerekenler