Milli basketçi Cedi Osman Elazığ depreminden etkilenenler için 385 bin lira topladı

Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) Cleveland Cavaliers forması giyen milli basketbolcu Cedi Osman, önceki gün Elazığ'da yaşanan depremden etkilenenleri unutmadı. Cedi Osman Chicago Bulls maçında atılacak olan her üç sayılık basket için Elazığ'da deprem mağdurlarına 200 bin dolar bağış yapacağını açıklamıştı. Milli basketbolcunun yaptığı bu yardım kampanyasına spor dünyasından çok sayıda isim katılırken kampanya sonunda toplanan rakam 385 bin TL oldu.

Maçı kaybettiler ama Türk halkının gönlünü kazandılar

Cedi Osman'ın takımı karşılaşmayı 118-106 kaybederken Milli basketbolcu karşılaşmada 18 sayı, 6 asist ve 1 ribauntla oynadı. Cedi Osman karşılaşmada 4 üçlük denerken bunlardan ikisi isabetli oldu. Karşılaşmada toplam 63 üçlük atışı yapılırken bunlardan ise 25 tanesi isabet buldu.

100 doları 200 dolar olarak güncellemişti

Milli basketbolcu Cedi Osman maçın başlamasına kısa bir süre kala sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ısınma sırasında Larry Nance Jr.’nin yanına geldiğini kendisinden de maçta atılan her üç sayı için 200 dolar bağışlamak istediğini söylediğini ve bunun üzerine de 100 doları 200 dolar olarak güncellediklerini söyledi.

385 bin lira toplandı

Karşılaşmanın ardından da açıklama yapan Cedi Osman maçta toplam 25 üçlük atıldığını kendisinin ve Larry Nance Jr’nin Toplamda 10 bin dolar başladıklarını Bunun yanı sıra Nuri Şahin, Arda Turan, Işıl Alben, Yusuf Yazıcı’nın toplamda 10 bin dolar bağışladığını, Nevzat Aydın'ın 250 bin TL bağışladığını, Adana basketbol kulübünün 2500 dolar katkı yaptığını söyledi. Cedi Osman açıklamasında toplanan paranın 385 bin TL olduğunu ve bu paranın depremzedelere gideceğini dile getirdi.

Binlerce vatandaş AFAD aracılığı ile yardım yaptı

Cedi Osman'ın başlattığı kampanyanın sosyal medyada duyulmasının ardından binlerce vatandaş AFAD'ın organizasyonu aracılığı ile depremzedelere yardımda bulundu. SMS kampanyasına katılan vatandaşlar ekran görüntüsü alarak Cedi Osman'a gönderdi ve bu görüntüler de sosyal medyada paylaşıldı.

- Canlı Haber, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5239868/milli-basketci-cedi-osman-elazig-depreminden-etkilenenler-icin-385-bin-lira-topladi