Mikrofonun açık olduğunu fark etmeyen Erdoğan’ın Esed sorusu

Türkiye ve Rusya’nın gerçekleştirdiği görüşmeden ateşkes çıkmasının ardından toplantının gündem konusu olan bir an yaşandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan mikrofonun açık olduğunu fark etmedi ve Lavrov ile sohbeti sırasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu yanına çağırarak Esed ile görüşüldü mü dedi.

Tüm Dünya Yakından Takip Etti

27 Şubat tarihinde rejimin İdlib’de TSK’ya yönelik saldırısının ardından 34 askerimiz şehit olmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin dün Moskova’da görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeden ateşkes kararı çıktı. Tüm dünyanın merakla gözünü diktiği görüşmeye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esed sorusu damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esed Sorusu

Toplantının son bulmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile sohbet eden Erdoğan sohbet sırasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu yanına çağırdı ve mikrofonun açık olduğunu unutarak ‘Esed ile görüşüldü değil mi?’ sorusunu Lavrov’a sormasını istedi. Erdoğan’ın bu sorusu kameralara yansırken Rus Bakan Lavrov’un verdiği yanıt ise mikrofona yansımadı.

İdlib’de Ateşkes Kararı

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in gerçekleştirdiği kritik İdlib zirvesinde karar ateşkes olarak açıklandı. Alınan kararın ardından İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde gece saat 00.01’den itibaren ateşkes yürürlüğe girdi.

Ateşkes Anlaşmasının Detayları

Moskova’da gerçekleşen görüşme sonrasında alınan ateşkes anlaşmasının detaylarında, İdlib’deki askeri faaliyetlerin 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren durdurulmasına, M4 karayolu kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde olmak üzere bir güvenli koridor tesis edilmesine, Tesis edilen güvenli koridorun işleyişine dair önemli esasların Türkiye ve Rusya Savunma Bakanları arasında 7 gün içinde kararlaştırılmasına ve Türk ve Rus devriyelerinin 15 Mart tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılması maddeleri yer aldı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5240136/mikrofonun-acik-oldugunu-fark-etmeyen-erdoganin-esed-sorusu