Ankara Valisi açıkladı: Umreden gelen 5 kişide koronavirüs semptomlarına rastlandı

Ankara Valisi Vasip Şahin umreden dönen 1800 kişinin tedbir amaçlı karantina altına alındığını ve içlerinden 5 kişide semptoma rastlandığını belirtti. koronavirüs semptomlarına rastlanan 5 kişinin hastaneye sevk edildiğini söyleyen Ankara Valisi Vasip Şahin, "1700 civarında daha vatandaşımızı bekliyoruz. Onlarla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık" açıklamasında bulundu.

"Şu ana kadar semptom belirlenen kişi sayısı 5"

Dün akşam saatlerinde umreden gelen vatandaşların Ankara Esenboğa Havaalanına iniş yapmalarının ardından koronavirüse önlem amaçlı öğrenci yurtlarında karantina altına alınmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Ankara Valisi Vasip Şahin, "Şu ana kadar semptom belirlenen kişi sayısı 5. Bu kişiler Zekai Tahir Burak, Kadın Hastalıkları Eğitim ve Hastanesi'ne nakledildi" dedi.

"Karantinaya alınmaları hasta oldukları anlamına gelmiyor"

Açıklamasında semptom rastlanan 5 kişinin koronavirüs olduğu anlamına gelmediğini belirten Vali Şahin, "Vatandaşlarımızın karantinaya alınması onların hasta olduğu anlamına gelmiyor. En ufak bir riski bertaraf etme amacı taşıyor. Semptom gösteren vatandaşlarımızı hastanemize gönderdik. Burada da sağlık taraması yapılıyor. Herhangi bir semptom belirtisi halinde görevliler burada müdahale edecek" şeklinde konuştu.

"Kriz merkezi sürekli çalışıyor"

Konuşmasının devamında umreden gelecek olan vatandaşlarımız için hazırlıklarının tamamlandığını söyleyerek, "Boş kapasitemiz hâlâ var yurtlarda. Her odada bir kişi konaklamaya çalışıyoruz. Biz zaten ilk vatandaşlarımızın karantinaya alınmasından beri kurduğumuz kriz merkezi sürekli çalışıyor. Şu ana kadar yaklaşık 1800 vatandaşımız burada misafir ediliyor. 1700 civarında daha vatandaşımızı bekliyoruz. Onlarla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık" açıklamasında bulundu.

Konya Valiliği umre ziyaretinin ardından Suudi Arabistan’dan Konya’ya gelen vatandaşların Selçuklu ilçesinde özel olarak hazırlanan 2 KYK yurdunda karantina altına alınmalarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Konya Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Umre amacıyla Suudi Arabistan'da bulunanlardan bir kısmı uçakla Konya Havalimanı'na geldi. Sağlık taramasından geçirilen, çoğu maskeli kişiler, apronda bekletilen 7 belediye otobüsüne alındı. Otobüsler ile polis ekipleri eşliğinde havalimanından çıkış yapıldı. Umreden dönenler, 14 gün karantinada tutulacakları Selçuklu ilçesinde bulunan ve özel olarak hazırlanan Tahir Büyükkörükçü ve Kutalmışoğlu Süleyman Şah KYK yurtlarına götürüldü.

Devletimiz tarafından uygulanmakta olan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurtdışında seyahat amaçlı bulunan (umre seyahatleri dahil) tüm vatandaşlarımızın ülkemize dönüşleri genel bir planlamaya göre yapılmaktadır. Bu kapsamda umre ziyaretinden dönen vatandaşlarımız, Ankara ve Konya İllerinde karantinaya alınmıştır. Valiliğimize ulaşan ve sosyal medyaya yansıyan bazı paylaşımlardan karantina bölgesi olarak neden İlimizin seçildiği ve herhangi bir vaka durumunun olup, olmadığı hakkında bilgi verilmesi istenilmektedir. "

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5241233/ankara-valisi-acikladi-umreden-gelen-5-kiside-koronavirus-semptomlarina-rastlandi