Ceza da Veriyoruz Çözmüyor! Allah Islah Etsin: Sonunda İsyan Bayrağını Çekti

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Başhekimi Prof. Dr. Mesut Sezikli, kentte yaşanan son bir ayda 40'tan daha çok sağlık çalışanı Kovid-19 yakalandı. Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı.

Son duruma ise büyük tepki gösteren Çorum İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı Dışarı çıktığımda bakıyorum, maskeyi bazı insanların ya çenesinin altında, yada kolunda.

Sosyal mesafeye özellikle düğünlerde maalesef hiç dikkat edilmiyor. Herkes maskesini taksaydı, artı sosyal mesafeye dikkat etseydi bu hale gelir miydi? En büyük sebebi bu. Caydırıcı cezalar veriyoruz ceza çözüm olmuyor. Yine bildiğini okuyor. Allah ıslah etsin.

Kentte vaka sayıların giderek artmasıyla birlikte hastane binasını ikiye böldüklerini, bir tarafta Kovid-19 hastalarına, diğer tarafta salgın dışı hastalara tedavi vererek, iki grubun birbirine temasını engellediklerini söyledi. Sağlık çalışanları salgına karşı yoğun mücadele verdiğini söyleyen Sezikli, şu açıklamaları yaptı:

Halkımızın salgınla mücadele kapsamında belli bir konsantrasyonda gitmesi çok önemli. Tabii bıkkınlık, yılgınlık var.

Ne olursa olsun bu zaman geçinceye kadar aynı konsantrasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın gerekli olmadıkça hastaneye gelişi ertelemesi bizim için çok önemli.

Zaman belirsiz, ne zaman biteceği ise belli değil. Bundan sonrası halkımız kurallara ne kadar uyacağına bağlı. Rehavet içinde devam edersek bunun sonu görünmüyor. Aşı bulununcaya kadar hepimiz bunu geçireceğiz demektir.

Sağlık çalışanları Kovid-19 virüsüne hastane dışında yakalandı

Çorum'da son bir ayda 40'tan daha çok sağlık çalışanı Kovid-19'a yakalandı Sezikli, Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı.

Pozitifli olan personelimizi tek tek arıyorum ve ne olduğunu soruyorum. Düğün başta olmak üzere, toplantı, memleket ziyareti gibi sonuçlar çıkmakta. Bunlara muhakkak dikkat etmemiz gerek, çünkü biz son noktayız.

Yapılan Test sayısı 12 binlere kadar yükseldi

Hastaneye günde 600 Kovid-19 şüphesi ile başvuru yapıldığını söyleyen Sezikli, gerek görülmesi durumunda hastalık şüphesi taşıyan kişilere PCR testi yaptıklarını, salgının başladığı mart ayında 412 olan test sayısı ağustosta ayında 12 binlere yükseldiğini söyledi.

Çorum İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı son 15 gündür kentte yaşanan denetimlerde vatandaşların sosyal mesafe artı maske kuralına hiç uymadığını gözlemlediğini söyledi. Salgınla mücadelede bazı insanların vurdumduymaz davrandığını söyleyen Sobacı, şunları söyledi:

Toplumumuza mal oluyor. Caddeye çıktığım zaman bakıyorum, maske bazı insanların ya çenesinin altında, yada kolunda. Sosyal mesafeye ise özellikle düğünlerde maalesef hiç dikkat edilmiyor.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5242709/ceza-da-veriyoruz-cozmuyor-allah-islah-etsin-sonunda-isyan-bayragini-cekti