Fransa'da Macron karşıtları gösteri yürüyüşleri yapıyor

başta Paris olmak üzere birçok kentte protesto edildi. Protestolara yaklaşık 800 bin kişi katılırken Perşembe günü başlayan ve 6 günden bu yana devam eden gösteriler nedeniyle ülkede trafik felç oldu. Grevler nedeniyle havayolu şirketleri yapılacak olan uçuşların yüzde 20'sinin iptal edildiğini duyurdu. Ülkede tren seferlerinin ise sadece beşte biri yapılabildi.

Paris metrosunda kaos yaşandı

Fransa'da yapılan protesto gösterileri nedeniyle Paris metrosunda aksamalar yaşanıyor. Metro istasyonlarında yaşanan kaos ortamı sosyal medyada da geniş yankı buldu. Binlerce kişi başkent Paris'in yanı sıra Rennes, Bordeaux, Marseille, Lyon ve Lille gibi büyük kentlerde sokaklara döküldü. Hükümetin emeklilik reformu kararından geri adım atmasını isteyen sendikalar aksi halde ise protesto ve görevlerini süresiz olarak devam edeceğini açıkladı.

Yaklaşık 6 bin polis bekliyor

Paris'te yapılan protesto gösterilerinde yaklaşık 6000 polis eylemcilere müdahale etmek için hazır bekliyor. Henüz eylemciler ve polis arasında herhangi bir arbede yaşanmasa da daha önceki gösterilerde polisin sert müdahalesi uzun süre konuşulmuştu.  Paris'te birçok cafe ve restoran da güvenlik nedeniyle kepenklerini indirirken bazı bankalarda bugün kapalı kaldı.

Emeklilik reformuna tepki gösteriyorlar

Fransa'da sarı yelekliler tarafından başlatılan eylemlerin ardından birçok sektör çalışanı macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz greve gitmişti. Macron yönetimi tarafından kabul edilen söz konusu reformda emeklilikte memur ve işçi ayrımı, ayrıcalıkları kaldırma ve emeklilik yaşını 64'e çıkarma bulunuyor. Söz konusu emeklilik reformu nedeniyle onlarca sektör olumsuz etkileniyor.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5244977/fransada-macron-karsitlari-gosteri-yuruyusleri-yapiyor