Uzmanlar ilaç kullandığı halde baş ağrısı geçmeyenleri uyarıyor

Uzmanlar baş ağrısı için içilen ilaçların ağrıyı geçirmek yerine baş ağrısı yaptığını açıkladı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre son yıllarda geçmeyen baş ağrılarının en büyük nedeni yine ağrı kesici ilaçlar. Çağla Şikel'in FOX TV'de sunduğu sabah programına katılan Beyin Ve Sinir Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Osman Tanık, baş ağrısı vakalarında son yıllarda bir artış olduğunu belirterek, baş ağrısını kesmek için kullanılan fazla miktarda ağrı kesicilerin bu ağrılara neden olduğunu söyledi. Her gün ağrı nedeni ile bir tane ilaç içen kişinin bu konuda daha duyarlı hale geldiğini belirten Tanık, ağrı kesiciler nedeniyle beynin merkez alanlarının daha hassas hale geldiğini bu nedenle de baş ağrılarının daha fazla yaşandığını söyledi. Baş ağrısı ile daha fazla mücadele etmek istemeyenlerin mutlaka bu ilaçları doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini belirten Tanık, ilacın dozunun çok önemli olduğunu ifade etti.

Tehlikeli olan baş ağrıları

Çağla Şikel'in sabah programında baş ağrıları hakkında daha detaylı açıklamalar da yapan Osman Tanık, Uzun yıllardan beri devam eden ve benzer şiddetli süren baş ağrılarından korkmadıklarını ancak hiç başı ağrımadığı halde son zamanlarda baş ağrısı çekmeye başlayanların mutlaka bir doktora görünmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca aniden başlayan ve şiddetli olan baş ağrılarının yanı sıra ateşinde yükselmesi durumunda beyin kanaması riski bulunduğunu belirten Tanık, hiç beklemeden bir doktora başvurmak gerektiğini çünkü şiddetli, ani ve ateşli baş ağrısının beyin kanaması belirtisi olduğunu dile getirdi.

Baş ağrısı neden oluyor

Baş ağrısının birçok nedeni bulunuyor. Uykusuzluk ve günlük hayatta yaşanan sıkıntı ve stres baş ağrılarının nedeni olabilirken, aynı zamanda bazı hastalıklarda baş ağrısını tetikleyebiliyor. sinüzit,  damar hastalıkları, diş ağrıları, nevraljik hastalıklar, kireçlenmeler, baş ağrısı nedeni olabileceği gibi ilaca bağlı olarak da baş ağrıları ortaya çıkabiliyor.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5245451/uzmanlar-ilac-kullandigi-halde-bas-agrisi-gecmeyenleri-uyariyor