İGDAŞ hakkında açılan soruşturma sonrası açıklama yaptı! Faturalar geç mi kesildi?

İstanbul’da geç doğal gaz faturası kestiği ve bu sebeple EPDK tarafından hakkında soruşturma açılan İGDAŞ’tan açıklama geldi. İGDAŞ Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada salgın sebebiyle sayaç okumada zorluklar yaşandığı ifadelerine yer verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, koronavirüs salgını sebebiyle sayaç okumada zorluklar yaşandığını ve konu hakkında EPDK’ya daha önce bilgi aktarıldığını söyledi.

İGDAŞ Hakkında Soruşturma

EPDK, faturalama sürelerinin uzun olduğu gerekçesiyle İGDAŞ hakkında soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma sonrası açıklama yapan İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, sayaç okuyucularının koronavirüs salgını sebebiyle işlemlerde zorluklar yaşadığını ve bu konu hakkında daha önce hem kamuoyu hem de EPDK ile yönetimine bilgi verildiğini belirtti.

EPDK Bilgilendirildi Açıklaması

Koronavirüs salgını sebebiyle sayaç okuyucularının binalara girmesi ve sayaç okuma faaliyetlerinin normal zamanlara göre daha güç olduğunun aktarıldığı açıklamada, virüsün diğer illere göre daha yoğun seyrettiği İstanbul’da abonelerin dışardan gelen kişilere karşı bulaşma riski sebebiyle daha tedbirli davrandığı ifade edildi. Bu sebeple sayaç okuması yapan çalışanların kapı otomatları açılmayarak binalara alınmadığı ve güvenlik görevlilerinin izin vermemesi sebebiyle sitelere giremediği belirtildi. Öte yandan Nisan ayı içinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle 6 gün sayaç okuması yapılamadığı belirtilirken yine resmi tatiller ve Ramazan Bayramı dikkate alındığında Mayıs ayında da aynı sebeplerle dokuz gün sayaç okuma imkanının sağlanamayacağının öngörüldüğü bu sebeple de ortaya çıkan zorunlu hallerin fatura gün sayısını uzattığı ifadelerine yer verildi.  Ayrıca durum hakkında hem kamuoyu hem de EPDK yönetimine daha önce bilgi verildiğine dair ifadeler açıklamada yer aldı.

Gerekli Kolaylık Sağlanacak

Daha önce tecrübe edilmemiş olağanüstü bir dönemden geçildiği belirtilen açıklamada, bu zorlu süreçte yalnızca İGDAŞ kurumunun değil diğer bütün kurum ve kuruluşların söz konusu olağanüstü koşulları kamu sağlığını gözeterek aşmaya çalıştığının muhakkak olduğu ve bu bağlamda daha önce paylaşıldığı gibi talep edilmesi halinde abonelere gerekli kolaylığın sağlanacağı duyuruldu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5246444/igdas-hakkinda-acilan-sorusturma-sonrasi-aciklama-yapti-faturalar-gec-mi-kesildi