Bu besin mucize etkileriyle kansızlığın ilacı

Lezzetiyle dünyaya ün salmış olan mango, insan vücuduna mucizevi etkileriyle tam bir sağlık kaynağı olmakla birlikte kansızlığa çok iyi geliyor. Dünyanın en popüler meyvelerinden olan mangonun kanserden kolesterole, ciltten göz sağlığına kadar vücudumuza birçok faydası bulunuyor. İşte mangonun sağlığımıza faydaları;

Kanseri Engeller

Mango meyvesinin içeriğindeki antioksidan bileşenlerinin kolon, meme, lösemi ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı araştırmalar ile tespit edilmiştir. Bu bileşenlerin içeriğinde isoquercitrin, kuersetin, fisetin, astragalin, metilgallatın, gallik asit ile bol enzim mevcuttur.

Cilt Gözeneklerini Temizler

Temiz ve arınmış bir cilde sahip olmak isteyenler bol mango tüketmelidir. Ciltteki tıkanmış gözenekleri temizlediği gibi sivilcileri yok eder.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterolün düşmesinde mangonun içeriğindeki yüksek lif, C vitamini, pektin ile düşük yoğunluktaki lipoprotein serum oldukça etkilidir.

Alkali Rezervini Korur

İnsan vücudundaki alkali rezervinin korunmasında mangonun içeriğindeki tartarik asit, malik asit, sitrik asitlerin etkili olduğu araştırmalar ile ispatlanmıştır.

Göz Hastalıklarına Şifa

Günde bir dilim mango tüketirseniz vücudunuzun günlük gereksinim duyduğu A vitamininin yüzde 25’ini karşılarsınız. Ayrıca mango, gece körlüğünü ve göz kurumasını engellediği gibi iyi görmeyi sağlar.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

İçeriğinde C ve A vitaminlerini bolca barındıran mango, kuvvetli ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.

Sindirime Yardımcıdır

İçeriğindeki zengin lif sayesinde sindirimi düzenler. Ayrıca sindirimi düzenleyici mango haricinde birçok meyvede bulunmaktadır.

Kansızlığın Şifası

Mango içeriğinde bolca demir barındırdığından dolayı anemi yani kansızlık rahatsızlığının tedavisinde ilaç gibidir. Mango, düzenli tüketildiği takdirde kırmızı kan hücrelerini artırır.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

A ve C vitaminleri, vücutta kolajen proteinleri üretir. Bu vitaminler ise mangonun içeriğinde zengin miktarda bulunmaktadır. Kolajen proteinleri, vücuttaki kan damarlarının ve bağ dokularının korunmasında etkili olarak doğal yaşlanmayı geciktirir.

Hamilelikte Yararlı

Mangonun içeriğinde bol miktarda bulunan demir minerali, hamile bayanların demir gereksinimlerinin karşılanmasında oldukça etkindir. Hamile bayanlar, bol sulu mango tüketerek demir ihtiyaçlarının önemli bir kısmını karşılayabilirler.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5247331/bu-besin-mucize-etkileriyle-kansizligin-ilaci