Türkiye Bankalar Birliği toplantısıyla ilgili açıklama!

Türkiye Bankalar Birliği dün ekonomide normalleşme değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ardından yapılan açıklamada piyasalardaki gelişmelerin değerlendirildiği bilgilerine yer verildi. Dün gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan açıklamada güçlü koordinasyon, yakın iletişim ve pozitif katkı yaklaşımıyla piyasalardaki gelişmeler ile normalleşme dönemiyle ilgili ilgili kurumların almakta olduğu kararların değerlendirildiği bilgilerine yer verildi.    

Türkiye Bankalar Birliği Toplantısı

Türkiye Bankalar Birliği tarafından dün gece gerçekleştirilen toplantıyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ile Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi bazı bankaların genel müdürleri de katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda büyümenin istikrar içerisinde sürdürülmesi ve ekonomik faaliyetin finansmanına bankacılık sektörünün sağlıklı olarak katkı vermeye devam etmesinin amaçlandığı ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası Başkanı Uysal Bilgilendirme Yaptı

Söz konusu toplantıda katılımcılar iş birliği mesajı verirken banka genel müdürleri de görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ise önümüzdeki dönemle ilgili hem likidite yönetimi hem de fonlama politikasına yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

Aktif Rasyosu Düzenlemesi Talebi

Toplantıyla ilgili aktarılan bilgiler arasında bankaları daha fazla kredi vermek için zorlayan ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girmiş olan Aktif Rasyosu düzenlemesi hakkında esnetilme talebi geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu talebe olumlu baktığı öğrenildi.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5247343/turkiye-bankalar-birligi-toplantisiyla-ilgili-aciklama