Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi rakam verip uyardı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son dönemde artan vaka sayılarına dikkat çekerek Türkiye genelinde vaka sayısının 2 binleri geçmesi durumunda sokağa çıkma yasağının gelebileceğini söyledi. Vaka sayılarında yaşanan hızlı artışa değinen Bilim Kurulu Üyesi İlhan, sayılardaki artışın ardından kurallara uymayan illerde kısıtlama yapılmasının isabetli bir karar olacağını belirtti.

Sağlık Çalışanları Hakkında Yorumu

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, DHA’ya çok özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki koronavirüs salgını sürecinde vaka ve vefat sayılarının az olmasında sağlık çalışanlarının emeğinin büyük olduğunu söyleyen İlhan, sağlık çalışanlarının bu süreçte 36 saat görev yaptığını ve sadece 12 saat evde durarak tekrar gelip 36 saat çalıştığını vurguladı.

Maske Mesafe ve Hijyen Kuralı Uyarısı

Halkın açık alanlarda virüsün bulaşmadığına dair yanlış bir bilgiye sahip olduğunu belirten İlhan, koronavirüsün açık alanlarda daha az bulaştığını söylemektense virüsün kapalı alanlarda daha fazla bulaştığını söylemenin daha doğru olacağını ifade etti. Virüse karşı alınacak önlemin çok basit olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi, maske, mesafe ve hijyen kuralı uyarısı yaptı.

Vaka Sayılarına Dikkat Çekti

Vaka sayılarına dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarının 2 binleri, 3 binleri geçmesi halinde kısıtlamaların geri gelebileceğini söyledi. Şu an böyle bir düşüncenin olmadığını aktaran İlhan, herkesi dikkatli olmaya davet etti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5247727/sokaga-cikma-yasagi-olacak-mi-bilim-kurulu-uyesi-rakam-verip-uyardi