Avrupa'daki Türkler 4 Yılda 313 Irkçı Saldırıya Uğradı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BM'ye bağlı "Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi"nin raporunda yer alan Türkiye üzerinden Suriye'deki radikal gruplara silah kaçırıldığı iddialarıyla ilgili, "Türkiye üzerinden DEAŞ'a silah kaçırıldığına ilişkin iddialar mesnetsiz iddialardır" dedi.

Bilgiç, BM'ye bağlı "Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi"nin raporunda yer alan Türkiye üzerinden Suriye'deki radikal gruplara silah kaçırıldığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, hem IŞİD'in hem de El Nusra örgütünün Türkiye'nin terör listesinde yer aldığına vurgu yaptı. Türkiye'nin uluslararası koalisyonun bir parçası olarak IŞİD'e karşı aktif mücadele içinde olduğuna değinen Bilgiç, Türkiye'nin başta Analitik Destek Birimi olmak üzere uluslararası toplumla işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Grup yetkililerinin eylül ayında Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Bilgiç, ziyaret sırasında IŞİD'le mücadelenin kapsamlı bir şekilde gündeme geldiğini ancak silah kaçakçılığından bahsedilmediğini, dolayısıyla iddianın Türkiye açısından yeni olduğunu dile getirdi.

Kasım ayında yayınlanan raporda isim verilmeden bir ülkenin Türkiye'ye silah kaçakçılığıyla ilgili iddialarda bulunduğunu kaydeden Bilgiç, "Her şeyden önce BM'den açıklama istedik ve tepkimizi şiddetle dile getirdik" diye konuştu. Irak'taki BM misyonuna atıfla raporda yer alan iddiaların BM Irak Misyonu (UNAMI) yetkilileri tarafından rahatsızlıkla karşılandığını kaydeden Bilgiç, yetkililerin Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne ellerinde söz konusu iddialarla ilgili bilgi bulunmadığını ifade ettiklerini aktardı. Bilgiç, şunları söyledi:

"Herkes biliyor ki DEAŞ'ın elinde çok sayıda silahlar var ama bu silahların büyük bir kısmı özellikle Irak ve Suriye ordusundan ele geçirilmiş silahlar. Özellikle Musul'da Irak ordusunun bıraktığı silahların büyük bir kısmı DEAŞ'ın eline geçmiş durumda. Malzemelerin menşei ise (BM) Güvenlik Konseyi üyesi ve silah ihracatçısı ülkeler. Bu tarz mesnetsiz iddiaların gündeme getirilmesi bizim açımızdan anlaşılır değil. Türkiye üzerinden DEAŞ'a silah kaçırıldığına ilişkin iddialar mesnetsiz iddialardır"

PEGIDA EYLEMLERİ

Bilgiç, Almanya'daki ''Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketine ilişkin bir soru üzerine, son dönemde Avrupa'da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ilgili uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

PEGIDA'nın gösterilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Bilgiç, "Üzülerek söylemem gerekir ki uyarılarımızın peyderpey de olsa doğru çıktığına ilişkin bazı izlenimlerimiz var. Avrupa'da çok sayıda Türk var, çok sayıda Müslüman var, yabancı var. Yabancı düşmanlığının, ayrımcılığın, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının artmaması gerektiğini düşünüyoruz fakat bu tarz gösteriler bunların artma eğiliminde olduğunun da bir göstergesi. Tabii bu eğilimler 21. yüzyılın çağdaş dünyasına uygun eğilimler değil" diye konuştu.

DÖRT YILDA 313 IRKÇI VE AYRIMCI SALDIRI

Bu eylemlerin Türklerin de içinde bulunduğu yabancı toplumunun entegrasyonunu olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Bilgiç, bu konuda temel görevin siyasetçilere ve medyaya düştüğünü ve artan ırkçı eğilimlere karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Bilgiç, 2011-2014 döneminde Avrupa'daki Türklere yönelik 56 kundaklama, 4'ü silahlı olmak üzere 106 saldırı, 46 tehdit mektubu ve 101 diğer eylemler şeklinde toplam 313 ırkçı ve ayrımcı saldırı yapıldığı bilgisini paylaştı.

Son dönemde Almanya'da özellikle camilere yönelik kundaklama ve saldırılar olduğunu anımsatan Bilgiç, ağustos-aralık arasında 11'i camilere olmak üzere toplam 15 saldırı yapıldığını aktardı. Bilgiç, son dönemde İsveç'te Somaliler tarafından kullanılan bir caminin kundaklandığını hatırlatarak, bugün de Boşnakların ibadet ettiği bir caminin kundaklandığına dair haberler bulunduğunu söyledi.

Bilgiç, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobiye karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurguladı ve bu yönde siyasetçilerden gelen açıklamaları da takdirle karşıladıklarını belirtti.

AĞCA'NIN İTALYA'YA GİTMESİ

Bilgiç, suikast düzenlediği Papa 2. Jean Paul'ün kabrini geçen cumartesi ziyaret eden Mehmet Ali Ağca'nın vizesiz İtalya'ya gidişiyle ilgili bir soru üzerine, Ağca'nın dün akşam Roma'dan İtalyan polisi refakatinde Türkiye'ye gönderildiğini ve Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığını belirtti.

Ağca'nın, önce vizesiz bir şekilde Sırbistan'a geçtiği, ardından araç kiralayarak Macaristan'a, oradan da İtalya'ya gittiği yönündeki medyaya yansıyan ifadelerini aktaran Bilgiç, ellerindeki bilginin bununla sınırlı olduğunu kaydetti.

Bilgiç, dün Katar Büyükelçiliği önünde meydana gelen silahlı saldırı ile ilgili olarak ise olayın münferit olduğunu ve saldırının büyükelçilikle ilgili olmadığını dile getirdi. Bilgiç, Katar Büyükelçiliği ile temasa geçtiklerini ve bölgedeki güvenlik tedbirlerinin artırıldığını kaydetti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5247893/avrupadaki-turkler-4-yilda-313-irkci-saldiriya-ugradi