Sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu

Ülkemizdeki koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika bir genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik hastalara bu gece saat 24.00’ten sonra sokağa çıkma yasağı getirdi. Uygulanan sokağa çıkma yasağı ile 65 yaş üstü vatandaşların ikametlerini terk etmeleri, park ve bahçe gibi alanlarda gezmeleri İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi gereğince sınırlandırıldı.

Genelgenin Ayrıntıları Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın, bağışıklık sistemi düşük olanların, kronik akciğer rahatsızlığı bulunanların, KOAH, astım, kalp ve damar rahatsızlığı olanların, hipertansiyon hastalarının, akciğer ve böbrek rahatsızlığı olanların ve bağışıklık sistemini bozan ilaç kullananların bu gece saat 24.00 itibariyle ikametlerini terk etmelerine, açık alanlar ile parklarda gezmelerine, toplu ulaşım araçlarına binerek seyahat etmelerine sınırlanma getirilerek sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.  

Vatandaşlar Mağdur Edilmeyecek

65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için vali ve kaymakamların başkanlığında 65 yaş üzeri Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak. Bu grup, sokağa çıkma yasağı kapsamına giren vatandaşlarımızın gereksinim duyulduğu halde ihtiyaçlarını karşılamak ve özellikle tek başlarına yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet verecek.

Vefa Sosyal Destek Grubu Kimlerden Oluşacak

Vefa Sosyal Destek Grubu’nda il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, AFAD, yerel yönetimler, Kızılay ile gereksinim duyulacak sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.

Vatandaşlarımızın İhtiyaçlarını Bu Numaralara Bildirecek

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın öncelikle sağlık olmak üzere temel ihtiyaçları hususunda mağdur olmaması için illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar tarafından gerekli tüm önlemler alınacak. Sokağa çıkma yasağı kapsamına giren vatandaşlarımız, 112, 155 ve 156 numaralarından yetkililere ulaşarak ihtiyaçlarını bildirebilecekler. Vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için öncelikle kolluk kuvvetleri olmak üzere yeterince kamu görevlisi, ekip ve araç görevlendirmesi yapılacak.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5248076/sokaga-cikma-yasaginin-detaylari-belli-oldu