Guardian: Koronavirüs kadınların elde ettiği kazanımları onlarca yıl geriye götürebilir

Koronavirüs salgını ve salgınla mücadele edebilmek için uygulanan kısıtlamaların en fazla kadınları olumsuz etkilediği sürekli gündemde yer alıyor. Koronavirüs sürecinde kadına yönelik şiddetin artması, işine ara veren ya da evden çalışan kadınların çocuk bakımı ve ev işlerini daha fazla üstlenmesi kadınları farklı risklerle karşı karşıya bırakıyor.

Avrupa'da Cinsiyet Eşitsizliği Arttı

Koronavirüs sürecinde uygulanan kısıtlamalar Avrupa genelinde cinsiyet eşitsizliğini güçlendirdi. Bu zorlu süreçte yaşanan krizin ekonomik ve sosyal yansımalarının sonuçları kadınlar bakımından çok ağır oldu. Kadınlar geleneksel ev rollerine geri dönme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Gazeteye göre hükümette kadın temsilcilerin az olması kadınların yarım asırda kazandıkları edinimlerin kaybedilme riskini artırıyor. Kadın haklarıyla alakalı Fawcett Society'de yöneticilik yapan Sam Smethers'e göre hükümetin hiçbir müdahalesi olmazsa kadınların iş yerinde eşit haklara sahip olma durumu onlarca yıl geriye gidebilir. Erkeklerin iş yerlerine geri dönebileceği, kadınların ise evde kalacağı iki kademeli bir iş yeri olasılığı var. Kadınların iş gücüne katılımında bugünkü seviyeye gelinmesi 20 yıla mal oldu. Ama bu kazanımlar birkaç ay içerisinde kaybedilebilir.

Cinsiyet Eşitsizliklerinde Artış Yaşanacak

Londra'da bulunan UCL Üniversitesi ile Mali Araştırmalar Enstitüsü'nün (IFS) yaptığı araştırnadan elde edilen verilere göre çocuk sahibi olan kadınların işlerini sürekli bir şekilde kaybetme veya işlerini bırakma riski yüzde 47'nin üstündedir. Kadınların daha fazla istihdam edildiği hizmet ve perakende sektörü ise koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor. İngiltere Kadın Bütçe Grubu'nda bulunan Dr. Sara Reis, "Hizmet ve perakende sektörü krizden en fazla etkilenen sektörler olunca kadınlar ekonomik açıdan daha dezavantajlı konumda oluyor. Kadınların gelirini ve istihdamını salgın olumsuz etkiliyor. Bu da ücret farkları başta olmak üzere mevcut cinsiyet eşitsizliklerinde artışa neden oluyor." dedi.  

Kadınlara Şiddet Artıyor

Dünya, koronavirüs salgınıyla mücadele edebilmek için ekonomik ve sosyal alanda kısıtlamalara gidiyor. Bu kısıtlama sürecinde kadınlara yönelik şiddetin artması ise gözlerden kaçmıyor. İngiltere'de ev içerisinde uygulanan şiddet ve istismarla alakalı telefon hattını işleten Refuge isimli kuruluş tarafından yapılan açıklamaya göre web sayfalarına yapılan ziyaret sayısı 10 kat arttı. İngiliz hükümeti bu alanda yapılan çalışmalara 67 milyon sterlin kaynak ayırdı. Bu kaynağı yetersiz gören uzmanlar ise Birleşik Krallık içerisinde bulunan dört ülkeden bir olan İngiltere için sadece yılda 393 milyon sterline gereksinim duyulduğunu ifade ediyor.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5249860/guardian-koronavirus-kadinlarin-elde-ettigi-kazanimlari-onlarca-yil-geriye-goturebilir