Yıldırımların bu özelliğini öğrenince çok şaşıracaksınız

Havanın hızla genişlemesi neticesinde sonik patlama ile oluşan gök gürültüsü ile birlikte görülen yıldırımların, kendilerine has kokuları vardır. Yıldırımların, sağlam bir fırtınanın habercisi olduğuna dair inanışlar da vardır.

Havaya Bir Aroma Bırakır

Yıldırımın görüldüğü alanlarda moleküler düzeyde ortaya çıkan kimyasl değişimler ve bunun neticesinde görülen reaksiyonlar, havaya insanın da idrak edebileceği bir aroma bırakır. Yoğunlukla azot ve az oranda da oksijen karışımından oluşan havada yıldırım çaktığı zaman yüksek sıcaklıklar oluştuğundan dolayı azot (N2) ve oksijen (O2) atomlarına ayrılır. Bazı oksijen atomları ise tekrar birleşerek ozon molekülüne (O3) dönüşürler. Bu ozonun insanın rahatlıkla fark edebileceği kokusu ise yıldırım kokusu olarak tanımlanmıştır. Zaten ozon kelimesinin kökeni de Antik Yunan'daki koku anlamına gelen 'ozein' keimesine dayanır.

Kurutma Makinelerinde Test Edilebilir

Çamaşır kurutma makineleri çalıştığı esnada görülen minik statik kıvılcımlar da aynı kokuyu yayar. Yıldırım beklemektense çamaşır kurutma makineleri ile bu koku test edilebilir. Yine de böyle bir testi tavsiye etmeyiz.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5250431/yildirimlarin-bu-ozelligini-ogrenince-cok-sasiracaksiniz